Αρχική arrow Auto Moto arrow Formula 1 arrow Νέος παγκόσμιος πρωταθλητής ο Jenson Button!

Νέος παγκόσμιος πρωταθλητής ο Jenson Button!

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Κυριακή, 18 Οκτώβριος 2009

Ο Jenson Button είναι ο νέος Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Formula 1. Ο Βρετανός έκανε το... καθήκον του, τερμάτισε στην πέμπτη θέση, και σε συνδυασμό με τη μη νίκη του Sebastian Vettel αλλά και την ατυχία που έριξε στην τελευταία βαθμολογούμενη θέση τον Rubens Barrichello, πήρε τους βαθμούς που χρειαζόταν ώστε έναν γύρο πριν την ολοκλήρωση του φετινού «μαραθωνίου» να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου.

Συνάμα η Brawn GP έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα στην ιστορία της Formula 1 που στην «παρθενική» σεζόν της στο σπορ κατέκτησε το Πρωτάθλημα. Η προηγούμενη ήταν η Vanwall το 1958, την πρώτη χρονιά, δηλαδή, που απονεμήθηκε πρωτάθλημα στους κατασκευαστές!

Όπως ήταν λογικό, η νίκη του Mark Webber, δεύτερη για φέτος αλλά και στην καριέρα του, πέρασε σε... δεύτερη μοίρα, μιας και όλα τα φλας είχαν στραφεί στον Button. Ο Robert Kubica με BMW Sauber τερμάτισε δεύτερος, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Lewis Hamilton με την McLaren.

10. Toro Rosso-Φεράρι 7

Ιδιαίτερα χαρούμενος -και πως να μην είναι;- ήταν ο Jenson Button, ο οποίος στις δηλώσεις του έκανε σαν... μικρό παιδί για το παγκόσμιο πρωτάθλημα που κατέκτησε."Είναι πραγματικά απίστευτο. Μετά τις τελευταίες κούρσες που είχα, αυτή με αποζημιώνει για όλα. Ηταν ένας πραγματικά ασύλληπτος αγώνας. Εχουν περάσει 21 χρόνια από τότε που πρωτοδήγησα καρτ. Λατρεύω να κερδίζω, αλλά ποτέ δεν περίμενα ότι θα γινόμουν παγκόσμιος πρωταθλητής στην F1", τόνισε χαρακτηριστικά ο νέος πρωταθλητής και πιλότος της Brawn GP για να προσθέσει: "Χρειάστηκε πάρα πολύ δουλειά στο δεύτερο μισό της χρονιάς, αλλά τα καταφέραμε. Η δουλειά που έκαναν όλοι κατά τη διάρκεια του χειμώνα ήταν καταπληκτική και θα πρέπει να τουςπω ένα μεγάλο ευχαριστώ ".

Από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο γύρο ο Lewis Hamilton ήταν εξαιρετικά επιθετικός στον αγώνα της Βραζιλίας. Ο Βρετανός πάλεψε σκληρά, προσπέρασε μια ντουζίνα μονοθέσια και διατήρησε υψηλό ρυθμό για να φτάσει από τη 17η θέση του grid στην 3η θέση και στο βάθρο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Hamilton στις δηλώσεις του είπε ότι αυτή η 3η θέση ήταν σαν νίκη. Από την άλλη, ο Kovalainen είχε το ατύχημα με την αντλία καυσίμου και αναγκάστηκε να υποχωρήσει στην 9η θέση.

«Ήταν απίστευτος αγώνες και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Η εκκίνηση από πίσω ήταν εντελώς διαφορετικό πράγμα από πέρυσι. Αυτή τη φορά, δεν είχα ανάμειξη στο Πρωτάθλημα, αλλά είμαι πολύ χαρούμενος για τον Jenson. Κατέβηκα να τον συγχαρώ, την οικογένειά του και την ομάδα του. Για τον αγώνα, ήμουν πολύ πίσω στο grid και δεν περίμενα να τερματίσω στο βάθρο, αλλά πάλεψα σκληρά πίεσα σαν τρελός σε όλο τον αγώνα. Είναι σαν να κέρδισα όταν πάλευα για τις θέσεις με καλές προσπεράσεις στο τέλος. Απλά συνέχισα να πιέζω και έκανα ταχύτατους γύρους. Η ομάδα συνέχισε να με πιέζει και η στρατηγική μας ήταν εξαιρετική. Ήταν υπέροχη ομαδική προσπάθεια», είπε ο περσινός Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Lewis Hamilton.

Aπό την πλευρά του ο Martin Whitmarsh δήλωσε: «Πρώτα από όλα, εκ μέρους της Vodafone McLaren Mercedes, θα ήθελα να δώσω τα συγχαρητήριά μου στον Jenson, στον Ross και στον Nick και σε όλη την ομάδα της Brawn GP για τη νίκη τους στο Πρωτάθλημα Οδηγών και Κατασκευαστών. Επίσης στην Mercedes Benz, η οποία προμήθευσε κινητήρες για νίκες. Ο Jenson το άξιζε απόλυτα, παρότι θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι ο Rubens και ο Sebastian θα ήταν άξιοι Πρωταθλητές, αλλά εξελίχθηκαν αλλιώς τα πράγματα.

Αλλάξαμε τη στρατηγική του Lewis μετά το Αυτοκίνητο Ασφαλείας και έκανε έναν φοβερό αγώνα από τη 17η θέση στο βάθρο. Αν δεν είχε κολλήσει στην κίνηση σε καίρια σημεία του αγώνα, θα μπορούσε να είχε τερματίσει ακόμα πιο ψηλά. Σίγουρα όμως ο ρυθμός του ήταν δυνατός. Ο Heikki θα είχε πάρει βαθμούς, αλλά έγινε ένα ατύχημα στο pit lane, το οποίο οφείλεται σε ανθρώπινο λάθος. Τώρα θα ταξιδέψουμε στο Abu Dhabi, όπου σκοπεύουμε να υπερασπιστούμε τη διαφορά ενός βαθμού από τη Ferrari στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών με την 3η θέση του Lewis σήμερα