Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Πέμπτη, 29 Οκτώβριος 2009

1900_400Σπουδαία εμπειρία για τον Πατρινό αναβάτη Αλέξανδρο Νικολάου, που συμμετείχε στο Hellenic Rally Raid, συνολικής απόστασης 1.000 χιλιομέτρων, το οποίο χαρακτηρίστηκε ως «τριήμερο ελληνικό Dakar». Το Hellenic Rally Raid διοργανώθηκε την περασμένη εβδομάδα, κάτω από σκληρές συνθήκες, αλλά για τους λάτρεις των μηχανοκίνητων ήταν απλώς ακόμα μία... πρόκληση.

Ο Αλέξανδρος Νικολάου είχε τη χαρά της συμμετοχής στον εν λόγω αγώνα και μάλιστα, παρά τις αντιξοότητες που συνάντησε, κατάφερε να φτάσει στο τέλος, έστω και με ξεφούσκωτα λάστιχα!
Η «προθέρμανση» έγινε την περασμένη Πέμπτη στην Αθήνα, με τον «πρόλογο κατάταξης». Εκεί ο Αλέξανδρος Νικολάου κατετάγη ένατος. Την Παρασκευή ξεκίνησε ο αγώνας με τα πρώτα 300 χιλιόμετρα (Αθήνα - Ελάτεια Λειβαδιάς), με μόλις 6 αναβάτες να τερματίζουν, καθώς είχαν να αντιμετωπίσουν και τις κακές καιρικές συνθήκες.

«Μας έπνιξε η λάσπη», σχολίασε για την 1η μέρα ο Πατρινός αναβάτης, που το Σάββατο στη διαδρομή Ελάτεια - Καρπενήσι (290 χλμ.) τερμάτισε στην 8η θέση της κατηγορίας του, με ξεφούσκωτα και τα δύο λάστιχα! Την τελευταία μέρα, που περιελάμβανε την «επιστροφή» (από Καρπενήσι - Αθήνα), με 220 χλμ. ειδικής διαδρομής και 140 χλμ. απλής διαδρομής, ο Αλέξανδρος Νικολάου τερμάτισε στην 4η θέση.
«Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός, όπως και η εμπειρία της συμμετοχής. Υπήρχε σύστημα δορυφορικής παρακολούθησης όλων των οχημάτων, οι διανυκτερεύσεις έγιναν σε σκηνές, ενώ υπήρξαν και κινητά μαγειρεία. Ήταν ένας αγώνας μοναδικός για το είδος του στην Ελλάδα.

Μάλιστα, ο Βέλγος αναβάτης που ήταν και ο νικητής, ο Μαρκ Ντάμεν, που έχει τρέξει σε πολλούς αγώνες ανά τον κόσμο, χαρακτήρισε τον αγώνα “τριήμερο ελληνικό Dakar”», ανέφερε σχετικά ο Πατρινός αναβάτης.
Στον Αλέξανδρο Νικολάου απονεμήθηκε το βραβείο του «σκληρότερου αναβάτη», καθώς υποχρεώθηκε να τρέξει τη 2η μέρα και από το 20ό χιλιόμετρο με σκασμένο το μπροστινό λάστιχο και από το 140ό χιλιόμετρο χωρίς και το πίσω λάστιχο.