Αρχική arrow Μπάσκετ arrow Α1 Ανδρών arrow Ελαφρύ πλεονέκτημα του Άρη για την πρόκριση στους ομίλους της Ευρωλίγκας, 69-67 το Μαρούσι

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 30 Σεπτέμβριος 2009

Με τρίποντο του Νίκου Χατζηβρέττα, 4 δέκατα του δευτερολέπτου πριν τη λήξη, ο Άρης αναδείχτηκε νικητής, 69-67, της πρώτης «μάχης» με το Μαρούσι για τον πρώτο προκριματικό γύρο της Ευρωλίγκας, στο Αλεξάνδρειο. Είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ που καταλόγισαν στο κατέβασμα της μπάλας στον Μπίλι Κις οι διαιτητές στα 6΄΄.

Την Παρασκευή (19:00), το Μαρούσι φιλοξενεί τον Άρη στον δεύτερο αγώνα, όταν θα κριθεί ποια από τις δύο ομάδες θα συνεχίσει στη διοργάνωση και στον δεύτερο προκριματικό γύρο. Κέιντρεν Κλαρκ και Άντριου Μπετς (και 11ρ.) σημείωσαν από 15 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο «ήρωας» του Άρη Νίκος Χατζηβρέττας. Με 13 πόντους ο Τζάρεντ Χόμαν (10ρ.) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αμαρουσίου, ενώ 10 πρόσθεσε ο Μπίλι Κις.

Το Μαρούσι αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και με πολυφωνία στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί 6-11. Ο Τζάρεντ Χόμαν μάζεψε 4 ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +8, 9-17 με την εκπνοή αυτού έχοντας μηδέν λάθη.

Στον αντίποδα, ο Μπετς σημείωσε τους 6 από τους 9 πόντους του Άρη στην πρώτη περίοδο και ο Αργυρόπουλος ένα τρίποντο. Αντίστροφη ήταν η εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Άρης πίεσε στην άμυνα, είχε τον έλεγχο των αμυντικών ριμπάουντ και βρήκε δύο ηγέτες στα πρόσωπα των Κέιντρεν Κλαρκ και Νίκου Χατζηβρέττα.

Ο Αμερικανός σημείωσε 8 πόντους μέχρι το ημίχρονο και 6 με ένα τρίποντο ο διεθνής γκαρντ. Από τρίποντα των δύο προαναφερόμενων, η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε, 25-28 και μετά από μία εύστοχη βολή του κορυφαίου του Αμαρουσίου σ' αυτό το διάστημα Μάριου Μπατή, Ρίτσαρντσον και Μπετς ισοφάρισαν, 29-29. Μάλιστα, ο Άρης κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με τα ηνία στο προβάδισμα, 30-29, χάρη σε μία εύστοχη βολή του Ντέι.

Μάχη σώμα με σώμα στην 3η περίοδο, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε γρήγορο μπάσκετ και το προβάδισμα ν’ αλλάζει χέρια πολλές φορές. Ο Μιχάλης Κακιούζης σημείωσε σ’ αυτό το διάστημα τους 3 πρώτους πόντους του, ο Μπετς θύμισε αυτόν της πρώτης περιόδου, ενώ σταθερά καλός στην επίθεση ήταν ο Χατζηβρέττας που έφτασε όμως τα 3 φάουλ.

Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 45-41, αλλά ο Κις ευστόχησε αμέσως μετά σε τρίποντο (κέρδισε και φάουλ) και το Μαρούσι επέστρεψε. Μάλιστα, προσπέρασε, 47-49 με τον Μπατή για ν’ αρχίσει η 4η περίοδος με τις δύο ομάδες ισόπαλες 52-52. Δύο τρίποντα από Κέιντρεν Κλαρκ και Μιχάλη Κακιούζη επέτρεψαν στους γηπεδούχους να προηγηθούν με +6, 58-52, αλλά έκτοτε το Μαρούσι απάντησε με επιμέρους σκορ 4-15 και απομακρύνθηκε με +4,63-67.

Το έναυσμα έδωσε με τρίποντο ο Κώστας Καϊμακόγλου, ο Χόμαν ακολούθησε και είχε άξιους συμπαραστάτες Κις και Πελεκάνο. Το φάουλ του Χόμαν, όμως στον Άντριου Μπετς επέτρεψε στον Άγγλο σέντερ να ξεκολλήσει τον Άρη, 63-67 (με μία βολή) για να μειώσει στον πόντο, 66-67, έξω από τα 6.25 ο Τζερεμάι Ρίτσαρντσον.

Οι διαιτητές είδαν επιθετικό φάουλ του Μπίλι Κις στο κατέβασμα της μπάλας, 6,4'' πριν την λήξη πάνω στον Ντέι και ο Νίκος Χατζηβρέττας, έξω από τα 6.25΄, από την κορυφή με «κρύο αίμα», διαμόρφωσε το 69-67 με 4 δέκατα του δευτερολέπτου εναπομείναντα χρόνο, τα οποία δεν έφταναν για να αντιδράσει το Μαρούσι και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε δεύτερο αγώνα στο Μαρούσι την ερχόμενη Παρασκευή (19:00).

Διαιτητές: Μπραζάουσκας (Λιθουανία), Τσμίκιεβιτς (Πολωνία), Γιούρας (Σερβία)
Τα δεκάλεπτα: 9-17, 30-29, 52-52, 69-67
ΆΡΗΣ (Αντρέα Ματσόν): Κλαρκ 15 (3), Αργυρόπουλος 3 (1), Μπετς 15, Ντέι 3, Ρίτσαρντσον 6 (1), Χατζηβρέττας 14 (2), Ντικούδης 4, Μπέλσερ, Κακιούζης 9 (1), Μπάρλος.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Παπαντωνίου, Κις 10 (1), Πελεκάνος 8, Μπατής 9 (2), Χόμαν 13, Διαμαντόπουλος, Μαυροειδής 8, Καλάθης 2, Αριγκμπάμπου, Κένταλ 2, Καϊμακόγλου 7 (1), Γκόρντον 8.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Αντρέα Ματσόν: "Είναι πραγματικά καλό για μας να επανερχόμαστε με νίκη απέναντι στο συγκεκριμένο αντίπαλο. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο το παιχνίδι γιατί εξαιτίας των προβλημάτων τραυματισμών, είχαμε τελευταία την ευκαιρία να κάνουμε μόνο μια προπόνηση πλήρης. Δεν βρεθήκαμε επίσης ποτέ όλοι μαζί σε παιχνίδι σαν ομάδα. Υπάρχουν κάποια λάθη που μπορούμε να διορθώσουμε. Τα παιδιά δώσανε ότι είχαν. Η νίκη είναι σημαντική, γιατί έτσι αποκτά η ομάδα αυτοπεποίθηση, αλλά με το σύστημα με το οποίο διεξάγεται αυτή η σειρά, με τη διαφορά πόντων, δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει. Και οι ίδιοι οι παίκτες δεν έχουν συνηθίσει να παίζουν με τέτοιο σύστημα και οι Αμερικάνοι, ειδικά, δεν το γνωρίζουν. Χθες που μιλούσαμε για το ενδεχόμενο παράτασης, για κάποιους ήταν περίεργο να το καταλάβουν. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την εμφάνιση, με δεδομένο ότι βρεθήκαμε απόψε για πρώτη φορά σαν ομάδα μαζί. Αν ήταν κανονικό παιχνίδι πρωταθλήματος στο τέλος θα δίναμε εντολή για φάουλ, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, με το σύστημα διεξαγωγής της σειράς, δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι τέτοιο".

Γιώργος Μπαρτζώκας: "Ο Χατζηβρέττας μίλησε με την εμπειρία και την κλάση του στο τέλος. Ισως έτσι είναι καλύτερα για μας, για να μπούμε πιο συγκεντρωμένα στο δεύτερο παιχνίδι. Ο στόχος μας ήταν ξεκάθαρα να κερδίσουμε , με όσο μεγαλύτερη διαφορά μπορούσαμε. Επειδή είναι σειρά δύο αγώνων δεν έχει σημασία τι έγινε απόψε, αλλά τι θα γίνει την Παρασκευή. Οι ομάδες φτιάχνονται για μια ολόκληρη χρονιά, όχι μόνο για τώρα. Μπορείτε να πείτε, έτσι όπως κύλησε το παιχνίδι, ότι ήμασταν φαβορί, αλλά έτσι είναι το μπάσκετ. Είχε επιμονή ο Αρης και χτύπησε το ματς. Είναι καλή ομάδα ο Αρης, η οποία απλά καλείται να διαχειριστεί την πίεση που σίγουρα έχει για το αποτέλεσμα, αλλά και την παρουσία στην Ευρωλίγκα.. Είμαστε και εμείς καλή ομάδα και αξίζουμε την πρόκριση".

Νίκος Χατζηβρέττας: "Μόνο σε ψυχολογικό επίπεδο λέει κάτι η αποψινή νίκη. Ηταν πολύ δύσκολο το παιχνίδι, μετά από μια προετοιμασία σύντομη. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες, την Παρασκευή πρέπει να κερδίσουμε το Μαρούσι".

Μιχάλης Κακιούζης: "Δεν έχει καμία σημασία τι έγινε σήμερα. Απλά η νίκη μας δίνει κουράγιο και αυτοπεποίθηση. Και να κερδίσαμε ή χάναμε με διαφορά το ίδιο θα ήταν, καθώς τα πάντα κρίνονται στην Παρασκευή. Το Μαρούσι διαθέτει καλή ομάδα. Ημασταν αρκετά τρακαρισμένοι στην αρχή".