Αρχική arrow Μπάσκετ arrow Α1 Ανδρών arrow Eυρωμπάσκετ 2009: Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την Εθνική ομάδα, 84-76 τη Γερμανία

Eυρωμπάσκετ 2009: Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την Εθνική ομάδα, 84-76 τη Γερμανία

Αξιολόγηση χρηστών: ONONONONON / 1
Φτωχό Αριστο
Παρασκευή, 11 Σεπτέμβριος 2009

sofo_schultze_2009_eurobasketΤην παρουσία της στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ 2009 εξασφάλισε η Εθνική από την πρεμιέρα της Β΄ φάσης επικρατώντας με 84-76, της Γερμανίας στο κλειστό "Ούτσνιτσκα" του Μπίντγκος. Αθόρυβος και αποτελεσματικός ο Βασίλης Σπανούλης, κυρίαρχος στη ρακέτα ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης, έπαιζε μόνος του στην 3η περίοδο τους Γερμανούς ο Γιώργος Πρίντεζης και σταθερή αξία ο Νίκος Ζήσης.

Ο κορυφαίος της Εθνικής Γιάννης Μπορούσης στις τρεις πρώτες νίκες στο Πόζναν δεν ήταν στη μέρα του, αλλά η επιτυχία αυτής της ομάδας είναι πως στον πάγκο όλοι είναι έτοιμοι να καλύψουν οποιοδήποτε κενό δημιουργηθεί. Επόμενη αντίπαλος της Εθνικής η Ρωσία την Κυριακή (13/9) στις 19:15 με στόχο πλέον του Καζλάουσκας και των παικτών του την κατάληψη της πρώτης θέσης του 5ου ομίλου.

Αποφασισμένοι να προβάλλουν αντίσταση μπήκαν οι Γερμανοί και προσπέρασαν 12-10 με σερί 6-0. Η Εθνική απάντησε με δικό της σερί 6-0, 12-16 (δύο τρίποντα πέτυχε ο Αντώνης Φώτσης στα πρώτα δέκα λεπτά) από γκολ φάουλ του Περπέρογλου που είχε σημαντική προσφορά με 4 αμυντικά ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο.

Ο Σπανούλης πέτυχε 9 πόντους, αλλά με τρίποντα ο Σάφαρτζικ διατηρούσε σε απόσταση αναπνοής τα "πάντσερ", 19-22 που υποχρεώνονταν να κάνουν φάουλ στους παίκτες του Καζλάουσκας για να τους σταματήσουν. 11/18 βολές η Εθνική μας, 0/1 η Γερμανία μετά από 10 λεπτά και τον Σχορτσιανίτη να ευστοχεί στη βολή μετά από γκολ φάουλ που κέρδισε, 19-25, σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Σερί 7-0 επεφύλασσαν οι Έλληνες διεθνείς μετά την ανάπαυλα και οικοδόμησαν για πρώτη φορά διαφορά με +10, 19-29 στο 13ο λεπτό με τον Καζλάουσκας να παίζει με τρεις κοντούς (Ζήση, Σπανούλη και Καλαμπόκη), ενώ στη φροντ λάιν Μπουρούσης και Σχορτσιανίτης έκαναν θαύματα. Δύο τάιμ άουτ σε ενάμιση λεπτό υποχρεώθηκε να πάρει ο Ομοσπονδιακός τεχνικός των Γερμανών Ντιρκ Μπάουερμαν για να σταματήσει τον γρήγορο ρυθμό της Ελλάδας.

Με διαρκείς αλλαγές (πέρασαν Καλάθης, Περπέρογλου αντί των Ζήση, Καλαμπόκη και εν συνεχεία ο Ζήσης ξαναμπήκε στη θέση του Σπανούλη, όπως και ο Φώτσης), η Εθνική κατάφερε να διατηρεί μια διαφορά της τάξης των 7-10 πόντων (κυρίως χάρη στις περισσότερες βολές 11/20 έναντι 3/5 της Γερμανίας στο 20λεπτο).

Τρία εντυπωσιακά κοψίματα σε Όλμπρεχτ και Πλάις από τον "Big Sopho" αντικατοπτρίζουν την μαχητική διάθεση των παικτών του Καζλάουσκας, με τους Περπέρογλου και Ζήση να τιμωρούν με τρίποντα (μετά από εκπληκτική κυκλοφορία της μπάλας) την αντίπαλο, όταν "τόλμησε" να μειώσει σε 31-35 με σουτ τριών πόντων του Στάιγκερ.

Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους, ο Νίκος Ζήσης μετέτρεψε το 33-41 του ημιχρόνου σε 33-45 και η διαφορά των +12 πόντων ήταν η μεγαλύτερη της Ελλάδας. Ο Φέμερλινγκ που ήταν ο κορυφαίος της Γερμανίας στην 3η περίοδο κατάφερνε να "τρυπά" τη φροντ λάιν του Καζλάουσκας και να μειώνει 38-45 και 45-49 με τρίποντο του Σβεν Σούλτσε.

Ο νέος Έλληνας πρωταγωνιστής αυτή τη φορά ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης που σημείωσε 8 πόντους μόνο στην 3η περίοδο. Χαρακτηριστικό είναι πως η Γερμανία πήγε για πρώτη φορά στη γραμμή του φάουλ μετά το ημίχρονο μόλις 35'' πριν το 30ο λεπτό, με τον Σαμαρτζίσκι να ευστοχεί και στις δύο βολές και να διαμορφώνει το 50-61.

Επιμέρους σκορ 12-7 πραγματοποίησαν οι παίκτες του Ντιρκ Μπάουερμαν στις αρχές της 4ης περιόδου με τους 8 από τους 12 πόντους να πετυχάινει ο Ρόμπιν Μπέντσινγκ, 62-68. Ο Κουφός με κάρφωμα "έγραψε" το 62-70, αλλά με χαρακτηριστική άνεση άφησε στη στεφάνη της ελληνικής ρακέτας την μπάλα ο Γερμανός ψηλός Τιμ Όλμπρεχτ, 64-70, πριν αυξήσει σε 10 τους πόντους του, μόνο στην 4η περίοδο ο Μπέντσινγκ, 66-70 και οι Γερμανοί ήταν στο -4.

Δύο βολές από τον Νίκο Ζήση και ένα "alley hoop" από τον αρχηγό Αντώνη Φώτση και 66-74. Ο Σχορτσιανίτης σημείωσε γκολ φάουλ χωρίς να εκμεταλλευτεί τη βολή, 68-76 και ο Σπανούλης τρύπησε τη γερμανική άμυνα με τρίποντο αμέσως μετά, 68-79 (+11)... επαναφέροντας την τάξη.

Ο Σαμαρτζίσκι μείωσε σε 76-81 με τρίποντο, 25΄΄ πριν τη λήξη. Ο Φώτσης κάρφωσε για απάντηση, 76-83 και με μία εύστοχη βολή, διαμορφώθηκε το τελικό, 76-84.

Διαιτητές: Αρτεάγκα (Ισπανία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Γκολαγκόνοφ (Βουλγαρία)
Τα δεκάλεπτα: 19-25, 33-41, 50-61, 76-84

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ντιρκ Μπάουερμαν): Στάιγκερ 3 (1), Σάφαρτσικ 23 (5), Σούλτσε 3 (1), Ολμπρεχτ 4, Βισόσκι 2, Χάμαν, Γκριν 6, Πλάις 4, Χάρις 4 (1), Φέμερλινγκ 8, Μπέντσινγκ 16 (1), Γιάγκλα 3 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Γιόνας Καζλάουσκας): Καλαμπόκης 5 (1), Μπουρούσης 2, Ζήσης 12 (1), Σπανούλης 20 (1), Καλάθης, Φώτσης 12 (2), Πρίντεζης 8, Κουφός 4, Περπέρογλου 7 (1), Σχορτσιανίτης 14.

| More

Πρόσφατα ανά κατηγορία

kefalonia-booking.gr andriopoulos

Σύνδεση Χρήστη

Δημοσκοπήσεις

Επιθυμείτε την συγχώνευση Αστέρα Τρίπολης με την Παναχαίκή?