Αρχική arrow Μπάσκετ arrow Α2 Ανδρών arrow ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Νίκησε με το ένστικτό της…

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Νίκησε με το ένστικτό της…

Αξιολόγηση χρηστών: ONOFFOFFOFFOFF / 1
Φτωχό Αριστο
Πέμπτη, 29 Οκτώβριος 2009

3802_400Μπροστά στο φάσμα μιας αναπάντεχης ήττας βρέθηκε η Ολυμπιάδα το Σάββατο, στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της απέναντι στους Ίκαρους Σερρών στο «Δ. Τόφαλος», για τη 2η αγωνιστική της Α2. Οι φιλοξενούμενοι στο 24’ βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 59-40(!) και όλα έδειχναν πως δεν υπήρχε επιστροφή για τους «πορτοκαλί». Κι όμως, σε εκείνο το σημείο λειτούργησε το ένστικτο της επιβίωσης στο στρατόπεδο της πατρινής ομάδας.

Με αιχμή τον Γκαγκαλούδη και τους Μάντριχ - Τομαρά να ακολουθούν, το σκηνικό άλλαξε άρδην! Το επί μέρους σερί (31-14) στην τρίτη περίοδο απεκατέστησε την τάξη (67-65) και η ποιότητα με την ψυχραιμία έδωσαν στην Ολυμπιάδα μια νίκη (99-94) που χρειάστηκε αρκετός κόπος και ιδρώτας για να κατακτηθεί.

Οι «πορτοκαλί» δεν ξεκίνησαν «ζεστά» το παιχνίδι. Πολύ νωρίς, οι Ίκαροι, παίζοντας ομαδικό μπάσκετ κι έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκαν με 17-7 και 25-14 στο δεκάλεπτο. Το σκηνικό έμεινε ίδιο μέχρι το ημίχρονο, με τη διαφορά να αυξάνει επικίνδυνα (17-30 στο 13’ και 31-51 στο 19’), με τον Τσολάκη να «ανακατεύει την τράπουλα» συνεχώς και το Νίκο Μπογονικολό να είναι κυριολεκτικά σκασμένος και να παροτρύνει απειλώντας(!) τους παίκτες της ομάδας του.

Στα αποδυτήρια οι τόνοι ανέβηκαν κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα τη «μεταμόρφωση» της Ολυμπιάδας. Παρά τα 4 φάουλ του Κοσάνοβιτς, ο Μάντριχ που έκανε την πρώτη του εμφάνιση ήταν άκρως αποτελεσματικός στην επίθεση, εκεί όπου ο Γκαγκαλούδης ήταν… έσω έτοιμος (και εύστοχος από τα 6,25μ.). Με τη βοήθεια των υπολοίπων στην άμυνα και σε συνδυασμό με το «σάστισμα» των φιλοξενούμενων η ανατροπή ήταν θέμα λεπτών. Όπερ και εγένετο. Στο 30’ το σκορ ήταν 67-65 και παρά το γεγονός ότι ο Ίκαρος δεν το έβαλε κάτω (92-91, 1’.03’’ πριν από το φινάλε’), ο «Γκάγκα» ήταν αυτός που με το 6ο τρίποντό του έβαλε «ταφόπλακα» στις όνειρα των Ίκαρων (95-91).

Διαιτήτευσαν οι Ανδρικόπουλος - Δεσλής - Σιορέντας.
Τα δεκάλεπτα: 14-25, 36-51 (ημ.), 67-65, 99-94.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Δ. Τσολάκης): Μουλάκης 3(1), Τομαράς 13(2), Ορφανός 5(1), Μάντριχ 19, Κούρτης 4, Θεοδωράκος, Σπανούλης, Κοσάνοβιτς 6, Γεωργίτσης, Γκαγκαλούδης 41 (6), Καφετζής, Κακαρούδης 9.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Στ. Καμαράκης): Πεχλιβάνης 23(5), Παβλίσεβιτς, Τότσιος 27(2), Γεωργαντζάς, Ιωσηφίδης, Μουζακίτης, Χόχλερ 2, Ασημάκης 3, Συμεωνίδης 11, Βοϊβατόπουλος 16(2), Τοπούζης 12.

| More

Πρόσφατα ανά κατηγορία

kefalonia-booking.gr andriopoulos

Σύνδεση Χρήστη

Δημοσκοπήσεις

Επιθυμείτε την συγχώνευση Αστέρα Τρίπολης με την Παναχαίκή?