ΑΠΟΛΛΩΝ:Βελτιωμένος, αλλά χαμένος…

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Πέμπτη, 29 Οκτώβριος 2009

Σαφώς καλύτερη εικόνα παρουσίασε ο Απόλλωνας σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας απέναντι στην Ελευσίνα, ωστόσο το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο: ήττα με 66-64 για τους «μελανόλευκους» στο εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης (57-57 κ.α.) στην αναμέτρηση με τον Πήγασο Άργους, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.
Είναι φανερό πως για τους «μελανόλευκους» περισσότερη σημασία έχει το γεγονός ότι ακόμα είναι ανέτοιμοι, παρά οι αντίπαλοί τους και οι έδρες τους. Αυτό φάνηκε και χθες, όταν το συγκρότημα του Δημήτρη Παπαδόπουλου έπαιξε εξαιρετικά για περίπου ένα ημίχρονο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό, αφού το σκορ (3-14) τα λέει όλα, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και μείωσαν σε 20-27 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Το ματς άρχισε να παίρνει χαρακτήρα ντέρμπι, καθώς λίγο πριν μπουν οι δύο ομάδες στην τελική ευθεία βρίσκονταν ισόπαλες (42-42, στο 30’). Στη συνέχεια επήλθαν η κόπωση, το άγχος και η πίεση, καθώς όσο οι γηπεδούχοι διεκδικούσαν το ματς στα ίσια μεταφερόταν στο στρατόπεδο του Απόλλωνα κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ματς να γίνει ντέρμπι στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Πήγασος ισοφάρισε με 2 βολές σε 57-57, περίπου 23’’ πριν από το φινάλε, για να ακολουθήσουν δύο άστοχες επιθέσεις, μία για κάθε ομάδα. Στην παράταση κι ενώ ο Κορωνίδης είχε υποστεί κράμπα, οι γηπεδούχοι ευστόχησαν με τον Μπέλλη σε μακρινό τρίποντο με τη λήξη του χρόνου των 24’’, διαμορφώνοντας το 63-60, το παιχνίδι πήγε στις βολές και στα τελευταία 5’’ ο αρχηγός της πατρινής ομάδας δοκίμασε για τη νίκη, αλλά το σουτ που έκανε δεν έφτασε καν στο καλάθι.