Αρχική arrow Μπάσκετ arrow Γ’ Εθνική arrow Στο "μοντάρισμα" βρίσκονται Έσπερος ΑΟΠΑ και ΕΑΠ, που δεν ικανοποίησαν στο τουρνουά "Δ. Νεζερίτης"

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 23 Σεπτέμβριος 2009

Μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία είχαν τόσο ο τεχνικός του Εσπέρου ΑΟΠΑ όσο και ο ομόλογός του της ΕΑΠ να δοκιμάσουν τις δυνάμεις των ομάδων τους στα ματς του Τουρνουά «Δ. Νεζερίτης» στην τελική ευθεία της προετοιμασίας τους, περίπου ένα μήνα πριν ξεκινήσει το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Στην πρεμιέρα της διοργάνωσης αμφότερες ηττήθηκαν από τις αντιπάλους τους, αν και το ζητούμενο σε αυτά τα ματς σε καμία περίπτωση δεν είναι το αποτέλεσμα, αλλά η εικόνα που θα παρουσιάσει η ομάδα και αυτό το γνωρίζουν καλά τόσο ο Ανδρέας Μπερδέσης όσο και ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς.

«Λύγισε» στην παράταση

Σε ένα δυνατό ματς που κρίθηκε υπέρ του Παναιτωλικού στην παράταση, ο Έσπερος ΑΟΠΑ γνώρισε την ήττα με 73-66 με τον τεχνικό της πατρινής ομάδας να μην έχει στη διάθεσή του τον Χριστόφορο Σταυρουλάκη για να μη ρισκάρουν υποτροπή στον τραυματισμό του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Παναιτωλικού μπήκε πιο δυνατά, αλλά γρήγορα το συγκρότημα του Ανδρέα Μπερδέση ισορρόπησε το ματς και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (14-14).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι που ο Έσπερος με σερί 10-0 άνοιξε τη διαφορά στους 12 (33-21), με τον Παναιτωλικό να μειώνει στο ημίχρονο με 35-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα, αλλά ο Παναιτωλικός στην τελευταία περίοδο ανάγκασε τον Έσπερο σε λάθη, «ροκάνισε» τη διαφορά (59-56), με τον Πατρινό αρχηγό του Κομματά έφτασε στον πόντο (61-60) και με τον επίσης Πατρινό Θεοδόση Γκόβα πέρασε μπροστά με 62-61. Δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη ο Ιωάννου κέρδισε φάουλ και στήθηκε στη γραμμή των βολών.

Ευστόχησε στη μία μόνο βολή και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο Παναιτωλικός συνέχισε την αντεπίθεσή του και προηγήθηκε με 6 πόντους διαφορά (72-66), για να κερδίσει με 73-66 και να περάσει στον τελικό του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 35-27, 54-45, 62-62 (κ.α.), 73-66.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Μπερδέσης): Καλλής 15 (2), Τρυφωνόπουλος 4, Θωνιάτης 21, Ιωάννου 11,  Αγγελόπουλος 13, Ιωαννίδης 2, Χατζηκάλφας,  Αποστολόπουλος, Πελεκούδας.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Σταμάτης): Γκόβας 20 (1), Καλλίγας 2, Γιαννακόπουλος 9, Κομματάς 21 (1), Γρατσινόπουλος 3 (1), Κουκούνιας 7 (1), Καραντινός 11 (3)

ΕΑΠ - ΠΓΕ 57-54

Ούτε η ομάδα του Ντέγιαν Στάνκοβιτς μπόρεσε να πάρει τη νίκη και ηττήθηκε από την οικοδέσποινα Παναχαϊκή με 57-54. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με την ομάδα της ΕΑΠ να έχει μικρό προβάδισμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι δυνατές άμυνες και οι «μελανόλευκοι» πήραν μικρό προβάδισμα με τη λήξη του α’ ημιχρόνου με 30-24.

Η ΕΑΠ στη συνέχεια ανέβασε στροφές και άνοιξε τη διαφορά στο +10 (24-34). Όμως, η Παναχαϊκή κατάφερε να μειώσει και να ισοφαρίσει σε 36-36. Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς πήρε φωτιά! Στο τέλος η καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Σπύρου Δεράου ήταν αυτή που έδωσε στην ΠΓΕ τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 24-30, 42-40, 57-54.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δεράος): Μοσχοβάκης 12 (1), Δεράος 11, Βουρνάς 4, Γατσούλης 2, Χρυσανθόπουλος 7 (2), Μπαλής, Ρουμελιώτης 4, Καραγιάννης 5 (10, Χαριτωνίδης 5 (1), Αλεξόπουλος (1).
ΕΑΠ (Στάνκοβιτς): Μανδαλάκης 18, Καλαπανίδης 7 (1), Λιούρδης 5 (1), Μιχαηλίδης 4 (1), Λυκούδης 11, Τσεκλένης 8 (2), Αναγνωστόπουλος 1.