Μπάσκετ

Και εμφάνιση και βαθμοί

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Πέμπτη, 29 Οκτώβριος 2009

a1-a2eskaiΜε τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Ζάκυνθος, που το Σάββατο κέρδισε στην Πάτρα τον Ερμή με 76-57. Η ομάδα του Ανδρέα Παπαδάτου στο δεύτερο διαδοχικό εκτός έδρας ματς κατάφερε αποδίδοντας καλό μπάσκετ να πάρει τους βαθμούς της νίκης έχοντας κορυφαίο τον Λυκούρεση, ενώ το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα έκανε και ο Θεοδόσης, πάνω στον οποίο ο τεχνικός της ΑΓΕΖ ποντάρει πολλά φέτος.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχτισαν πολύ γρήγορα διαφορά ασφαλείας (38-30 ημ.) και ήδη από τη γ’ περίοδο είχαν καθαρίσει το ματς, αφού η διαφορά των 18 πόντων με τη συμπλήρωση του 30λεπτου άρχισε να γέρνει την ζυγαριά υπέρ των φιλοξενουμένων.

0 Σχόλια
Διαβάστε περισσότερα...

Παρθενική νίκη για τον Εσπερο ΑΟΠΑ

Αξιολόγηση χρηστών: ONONONONON / 1

4204_400Μεγάλη νίκη επί του Μίλωνα πέτυχε ο Έσπερος ΑΟΠΑ με 75-74, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής. Η ομάδα του Εσπέρου ΑΟΠΑ, παρόλο που διατηρούσε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, στο τέλος κινδύνευσε, ωστόσο οι παίκτες του Ανδρέα Μπερδέση έδειξαν χαρακτήρα και με τον Φώτη Ιωάννου σε ρόλο λυτρωτή πανηγύρισαν την παρθενική τους νίκη στην κατηγορία.

Χρειάστηκαν 1/2 εύστοχες βολές του ταλαντούχου γκαρντ 12’’ πριν από τη λήξη για να διαμορφωθεί το τελικό 75-74 υπέρ της πατρινής ομάδας.

0 Σχόλια

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Ήττα με παράπονα

4200_400Από νωρίς άρχισαν φέτος τα… παρατράγουδα για τον Κεραυνό Αιγίου. Το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε στην Κομοτηνή για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής, και γνώρισε την ήττα με 74-64. Ένα αποτέλεσμα για τη διαμόρφωση του οποίου προσπάθησαν πολύ όχι μόνο οι γηπεδούχοι, αλλά και το διαιτητικό δίδυμο, το οποίο άφησε τους Αιγιώτες από το 10’ χωρίς ψηλό!

Ο Βασίλης Εκινέ φορτώθηκε με τέσσερα φάουλ, με αποτέλεσμα να τον αποσύρει άρον άρον ο προπονητής του, ο οποίος αναγκάστηκε να ρίξει τον Κυριακίδη στη θέση «4» και να «βαφτίσει» σέντερ τον Σαμουρέλη.
Οι Αιγιώτες επηρεάστηκαν μεν, δεν τα παράτησαν δε. Ακόμα κι έτσι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την ανωτερότητά τους, σε σύγκριση με τον χθεσινό αντίπαλό τους, για να φθάσουν στη νίκη.