Βόλεϊ

Νέα νίκη για τους «κοκκινόμαυρους»

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Πέμπτη, 29 Οκτώβριος 2009

3004_400Με κορυφαίους τους Ρουμελιώτη και Κοβάτσεφ, η Παναχαϊκή πανηγύρισε, το Σάββατο το απόγευμα, τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στην Καλαμάτα της Γ.Ε. Μεσσηνίας με 3-0 (25-21, 25-19, 25-23). Η «κοκκινόμαυρη» ομάδα, παρά τις κακές συνθήκες που επικρατούσαν στην έδρα της μεσσηνιακής ομάδας, μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση της καθαρής νίκης.

Λίγα λεπτά μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της Παναχαϊκής, Άρης Αγγελόπουλος, δήλωσε για το ματς: «Κάθε νίκη είναι σπουδαία, ιδιαίτερα αν επιτευχθεί εκτός έδρας, και κάθε μία έχει τη δική της βαρύτητα. Σήμερα (σ.σ. προχθές) κερδίσαμε γιατί ήμασταν σοβαροί στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και παίξαμε όσο χρειαζόταν. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».

0 Σχόλια
Διαβάστε περισσότερα...

ΕΑΠ: Τρίποντο στην Πυλαία

3501_400Με όπλο το δυνατό σέρβις, που χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ σε πολλά σημεία, η ΕΑΠ Λουξ σημείωσε το περασμένο Σάββατο τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στη Θεσσαλονίκη του «Δικεφάλου του Βορρά» με 3-1 σετ (24-26, 25-18, 25-21, 25-18), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α1 Εθνικής στο βόλεϊ.

Το πατρινό συγκρότημα μπορεί να έχασε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, στη συνέχεια όμως μπήκε δυνατά και βρίσκοντας σωστές επιθετικές λύσεις κι έχοντας καλή υποδοχή κατάφερε να περιορίσει τον αντίπαλο και να φτάσει στην καθαρή νίκη. Πρώτο βιολί για την πατρινή ομάδα ήταν ο φορμαρισμένος, Απόστολος Αρμενάκης, που αντικατέστησε τον Γιορντάνοφ και έδωσε σημαντικές επιθετικές λύσεις πετυχαίνοντας 15 πόντους, ενώ ο Γιώργος Χριστόπουλος έμεινε ικανοποιημένος τόσο από τον Πέτρογλου όσο και από τον Κίτσιο.