Αρχική arrow Ποδόσφαιρο arrow Τοπικό arrow Α1 Αχαϊας arrow Ανεβαίνει ο Ωλενιακός

Ανεβαίνει ο Ωλενιακός

Αξιολόγηση χρηστών: ONONONONOFF / 3
Φτωχό Αριστο
Πέμπτη, 29 Οκτώβριος 2009

2700_400_01Η Αναγέννηση αντιμετώπισε τον Ωλενιακό για την 5η αγωνιστική της Α1 Κατηγορίας, με τον φιλοξενούμενο να κερδίζει 2-1. Ο Ωλενιακός πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση στη μέχρι τώρα πορεία του στο πρωτάθλημα.

Προηγήθηκε στο 20ό λεπτό με τέρμα του Στούπα, ενώ έχασε την ευκαιρία 5 λεπτά αργότερα να πετύχει ακόμη ένα γκολ όταν το σουτ του Κοντάρη βρήκε στο δοκάρι του Νούλα. Τη λύση έδωσε ο Λαμπρόπουλος με γκολ που πέτυχε στο 30’. Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν απλώς να μειώσουν σε 2-1, με τέρμα του Καλαμπαλίκη στο 73ο λεπτό.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΨΑΘΟΠΥΡΓΟΥ: Νούλας, Σακελλαρόπουλος (40’ Καραμπούλας Γιαν.), Αντωνόπουλος, Κολύβρας(70’ Πιτουράς), Μπανιάς (40’ Τόλιας), Καραμπούλας Γιωργ., Μπάρας, Κυδωνιάτης, Καραμάνος, Καλαμπαλίκης, Κωστόπουλος.
ΩΛΕΝΙΑΚΟΣ: Διαμαντής, Χούσα, Χριστόπουλος, Κοντάρης, Στούπας, Λιόγκας, Ανδρουτσόπουλος Δ., Κοτζαγιάννης (15’ λ.τρ. Ανδρουτσόπουλος Φ.), Λιβανθινόπουλος (70’ Αναστασιάδης), Ντεμάι (88’ Δημόπουλος), Λαμπρόπουλος.

ΦΑΡΑΪΚΟΣ - Α.Ο. ΠΑΤΡΑΙ  0-3

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι καιρικές συνθήκες δυσκόλευαν πολύ τα πράγματα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ο Φαραϊκός ηττήθηκε από τον Α.Ο. Πάτραι με 3-0. Το παιχνίδι παρά το μεγάλο σκορ για τον Πάτραι ήταν δύσκολο και ο Φαραϊκός παρουσιάστηκε ως αξιόμαχος αντίπαλος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέρμα του Ξυπολιά στο 20’. Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα πέτυχαν ακόμη δύο γκολ με πρωταγωνιστή τον Παπουτσή, αρχικά στο 55’, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 0-3 ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΦΑΡΑΪΚΟΣ: Βασιλείου Χ., Μακρόπουλος, Γεωργόπουλος, Πλώττας, Σωτηρακόπουλος Κ., Δημητρόπουλος, Σκόνδρας, Κοσμόπουλος (73’ Σακκάς), Κουτσαντώνης, Σωτηρακόπουλος Α. (68’ Παπακώστας), Βασιλείου Ν. Α.Ο ΠΑΤΡΑΙ: Βούλγαρης, Γιαννόπουλος, Κογκόπουλος (30’ λ. τρ. Ζαφείρας), Καπετανάκης, Τσίφας, Ακτιρτζόγλου (75’ Αρσιλιάν), Ζέρης, Παπαγεωργακόπουλος, Ξυπολιάς (50’ Κούντας), Σιώλος, Παπουτσής.

ΔΟΞΑ ΧΑΛ. - ΠΕΤΕΙΝΟΙ 0-3

Καμία αντίσταση δεν συνάντησαν οι Πετεινοί από τη Δόξα Χ. και τη φιλοδώρησαν με τρία «τεμάχια» (0-3). Οι παίκτες του Μάκη Παρασκευόπουλου είχαν την καθολική υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Στο πρώτο μέρος δεν σκόραραν, αλλά ανησύχησαν την ομάδα της Χαλανδρίτσας με δοκάρι του Κλεισούρα στο 22’. Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά και άνοιξαν το σκορ στο 48’ με κεφαλιά του Κλεισούρα. Πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του, ενώ το αποτέλεσμα ολοκληρώθηκε στο 70’, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φραγκούλη.

ΔΟΞΑ ΧΑΛ: Κούρταλης, Μπινιέρης, Μίχος, Ζ. Ιατρού, Σταυρόπουλος (71’ Τσίμπιτσης), Ξηνταρόπουλος (46’ Καραβίας), Μπαντούνας, Συριόπουλος, Γ.Βρόντος, Δημόπουλος (55’ Διαμαντής), Παπαγεωργίου.
ΠΕΤΕΙΝΟΙ: Ξανθάκης, Γουλιούμης, Σπυρόπουλος (46’ Κατριβέσης), Αλεξόπουλος, Φωτόπουλος, Φραγκούλης, Ανδρονικίδης, Στέλλας ( 82’ Ψιμάδας), Μαρκεζίνης (66’ Νικολόπουλος), Δημόπουλος, Κλεισούρας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΙΝΤ. - ΑΙΑΣ Π. 1-3

Ο Αστέρας Μιντιλογλίου υποδέχθηκε τον Αίαντα Πατρών στο γήπεδο «Ντα Λουζ» της Οβρυάς και γνώρισε την ήττα με σκορ 3-1. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας καλό ποδόσφαιρο πέτυχαν το πρώτο τους τέρμα ύστερα από εύστοχη εκτέλεση φάουλ του Μπαλλή Θ. στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Φλωράτος έκανε το 0-2. Ο ίδιος παίκτης ξαναχτύπησε στο 33’ πετυχαίνοντας ακόμη ένα γκολ για την ομάδα του. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν επεισοδιακό, καθώς οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για ακυρωθέν γκολ και για την αποβολή του Παπαδημητρίου στο 55’. Οι γηπεδούχοι, από την πλευρά τους, κατόρθωσαν να μειώσουν σε 3-1 με τον Φατούρο στο 70’, ενώ έχασαν την ευκαιρία να κάνουν το 2-3 στο 75’ ύστερα από δοκάρι του Παναγόπουλου. Τελικό σκορ, 1-3 για τον Αίαντα, που έκανε την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΙΝΤΙΛΟΓΛΙΟΥ: Κακλαμάνης, Λιάκος, Βγενόπουλος, Διονυσακόπουλος, Καράμπελας, Δουραμάνης (55’ Μπαρμπέρης), Μαυροκέφαλος (75’ Βέργης), Λάζος (60’ Λάγκης), Φατούρος, Παναγόπουλος, Μπάλλας.
ΑΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: Χρανιώτης, Κουνιάκης, Σχιάχος, Κακούρης, Παπαδημητρίου, Μητρόπουλος, Μπαλλής Ν., Κωνσταντινίδης (64’ Πανταζάτος), Φλωράτος (58’ Τασκόφ), Μπαλλής Θ. (74’ Κουτουργιώτης), Κωλέσης.

ΛΙΜΝΟΧΩΡΙ - ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΙΟΥ 1-1

Η Θύελλα Αιγίου πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στο γήπεδο των Νιφορεΐκων κόντρα στο Λιμνοχώρι, αλλά δεν κατάφερε να αποδράσει με το «διπλό». Οι φιλοξενούμενοι του Κυριάκου Αθανασίου ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς και πήραν κεφάλι στο σκορ στο 26’ με προβολή του Ανδρέα Φουσέκη, έπειτα από σύγχυση στην περιοχή των γηπεδούχων. Η ομάδα της Κάτω Αχαγιάς έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 35’ χάρη σε αυτογκόλ του Λαδικού. Στο δεύτερο μέρος το συγκρότημα του Αιγίου δεν το έβαλε κάτω και επιχείρησε να ανατρέψει τα δεδομένα, ενώ έχασε κλασικές ευκαιρίες με τους Καυγά, Βλάχο και Θεοφανόπουλο, οι οποίοι σπατάλησαν την ευκαιρία από πλεονεκτικές θέσεις.

ΛΙΜΝΟΧΩΡΙ: Μπούνιας, Κωνσταντινόπουλος, Μιχαλόπουλος, Αλεξόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Γκιώνης, Πιπέρης (31’ Γερασιμόπουλος), Πετρόπουλος, Γιαννόπουλος, Κυριακόπουλος (66’ Χριστοδουλόπουλος), Δημητρακόπουλος (54’ Λαμπρόπουλος).
ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΙΟΥ: Γ.Φουσέκης, Σαλάι, Καυγάς, Γ. Παξιμάδης, Α. Παξιμάδης, Μακρυγιαννάκης, Παπαδόπουλος, Λαδικός (60’ Ζήσης), Α.Φουσέκης (75’ Σωτηρόπουλος), Βλάχος (90’ Ψιμούλης), Θεοφανόπουλος.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓ. - ΘΥΕΛΛΑ ΣΚΙΑΔΑ 1-3

Η Θύελλα Σκιαδά πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, καθώς ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο της Θύελλας Αιγείρας με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν και τα τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο κι έδωσαν από νωρίς τέλος στη «σεμνή τελετή». Στο 9’ ο Χ. Δελδήμος έδωσε το προβάδισμα με σουτ και στο 18’ ο «συνήθης ύποπτος» Λαμπρόπουλος αύξησε με παρόμοιο τρόπο το δείκτη του σκορ. Ο Λαμπρόπουλος ζευγάρωσε τα προσωπικά του γκολ στο 42’ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επιτυχία της αιγιώτικης ομάδας. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 56’ με τον Παλαιολογόπουλο.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓ: Παναγιωτόπουλος, Ψαράκος (46’ Ροβίλος), Κουβαράς, (46’ Μακελάρης), Ν. Πολύζος (46’ Τσεκούρας), Α. Πολύζος, Σ. Φωλιάς, Ν. Φωλιάς, Κοντίνος, Παλαιολογόπουλος, Τσαούσης, Κρικέτος.
ΘΥΕΛΛΑ ΣΚΙΑΔΑ: Δημόπουλος, Νταφογιάννης (λ.τρ. 46’ Παπαδιονυσίου), Μπότης Β.Γ., Μπότης Β.Μ., Αλευρής, Δελέγκος, Πλούμπης, Χ. Μπαρδάκης (80’ Π.Μπαρδάκης), Λαμπρόπουλος, Χ. Δελδήμος (75’ Κανελλακόπουλος)