Αρχική arrow Ποδόσφαιρο arrow Ελλάδα arrow Προκριματικά Mundial 2010: Νίκη με 2-1 επι του Λουξεμβούργου και μπάραζ για την Εθνική ομάδα

Αξιολόγηση χρηστών: ONONONONON / 2
Φτωχό Αριστο
Πέμπτη, 15 Οκτώβριος 2009

Μέσω της διαδικασίας των μπαράζ (14 και 18 Νοεμβρίου) θα διεκδικήσει η εθνική ομάδα ανδρών την είσοδό της στην τελική φάση του Μουντιάλ 2010. Στο τελευταίο παιχνίδι του 2ου ομίλου της προκριματικής φάσης της διοργάνωσης, η Ελλάδα νίκησε 2-1 το Λουξεμβούργο στο ΟΑΚΑ, τερμάτισε στη δεύτερη θέση πίσω από την Ελβετία (0-0 με το Ισραήλ) και στις 19 Οκτωβρίου θα βρεθεί στην κληρωτίδα της FIFA, απ΄όπου θα βγουν τα 4 ζευγάρια που θα διεκδικήσουν τα αντίστοιχα εισιτήρια για τα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής.

Τα γκολ της Ελλάδας πέτυχαν οι Τοροσίδης (30΄) και Γκέκας (33΄), ενώ το γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχε στο 90΄ με αυτογκόλ ο Αβραάμ Παπαδόπουλος.

Κυριολεκτικά "χαμένη" ήταν η εθνική ομάδα στα πρώτα 30 λεπτά του ματς, με τους διεθνείς να μην μπορούν να βρεθούν στον αγωνιστικό χώρο, αδύναμοι στο παιχνίδι τους και κατ΄ επέκταση ανίκανοι να δημιουργήσουν την παραμικρή φάση μπροστά από την εστία του Ζουμπέρ.

Αντίθετα, το Λουξεμβούργο ήταν η ομάδα που είχε την πιο αξιόλογη φάση στο 25΄, με το σουτ του Κιτένγκε να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Σηφάκης. Η εθνική ομάδα εξακολουθούσε να... μην υπάρχει στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο, η λύση βρέθηκε με δύο "στημένες" φάσεις μέσα σε 3 λεπτά (30΄ και 33΄). Και στις δύο περιπτώσεις το κόρνερ και το φάουλ που εκτέλεσε ο Καραγκούνης έδωσαν τη δυνατότητα στους Τοροσίδη και Γκέκα με ισάριθμες κεφαλιές να παραβιάσουν την εστία του Ζουμπέρ (2-0).

Το γκολ του στράικερ της Μπάγερ Λεβερκούζεν ήταν το 10ο στα προκριματικά του Μουντιάλ 2010 (20ο σε 43 εμφανίσεις και 5ος σκόρερ στην ιστορία της "γαλανόλευκης"), γεγονός που τον έφερε στην κορυφή των σκόρερ της φάσης αυτής.

Στο β΄ ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε απελπιστικά αργός, χωρίς φάσεις, με την Ελλάδα να συνεχίζει την άσχημη εμφάνισή της και να μην απειλεί, εκτός από την φάση του 76ου λεπτού, όταν ο Σαλπιγγίδης, αν και απέφυγε τον Ζουμπέρ, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Το Λουξεμβούργο έμεινε με 10 παίκτες από το 58΄, λόγω αποβολής του Παγιάλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά ούτε κάτω από αυτές τις συνθήκες η εθνική ομάδα δεν στάθηκε ικανή να σκοράρει. Αντίθετα, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι, με αυτογκόλ του Αβραάμ Παπαδόπουλου στο 90΄ μείωσαν σε 2-1.

*Οι Σηφάκης και Φωτάκης έκαναν το ντεμπούτο τους στην εθνική ανδρών.

Διαιτητής: Ντάρκο Τσέφεριν (Σλοβακία)
Κίτρινες: Πλιάτσικας - Παγιάλ, Μαρτίνο, Μουτς
Κόκκινες: 58΄ Παγιάλ (δεύτερη κίτρινη)
ΕΛΛΑΔΑ (Οτο Ρεχάγκελ): Σηφάκης, Βύντρα (82΄ Νίνης), Σπυρόπουλος, Κυργιάκος (λ.τ. 44΄ Μόρας), Αβρ. Παπαδόπουλος, Φωτάκης (46΄ Πλιάτσικας), Πατσατζόγλου, Τοροσίδης, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Γκέκας.
ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ (Γκι Ελέρ): Ζουμπέρ, Κίντσινγκερ (81΄ Μαρτίνο), Παγιάλ, Χόφμαν, Μπλεζ, Πέτερς, Στράσερ, Μπέτμερ, Κιτένγκε (74΄ Πούποβατς), Γένις (46΄ Λέβεκ), Μουτς.

ΟΤΟ ΡΕΧΑΓΚΕΛ: «Το Λουξεμβούργο ήταν ένας αντίπαλος δύσκολος για μας. Έπαιξε πολύ πίσω και μας δυσκόλεψε πολύ. Ήταν πολύ σημαντικό ματς, γιατί μπορούσαμε να χάσουμε τα πάντα σήμερα. Είχαμε πολλούς τραυματίες παίκτες και ο Κατσουράνης ήταν άρρωστος και δεν έπαιξε. Για όλους αυτούς τους λόγους δεν κάναμε τόσο καλό παιχνίδι. Είμαστε στη δεύτερη θέση και αυτό οφείλεται στο ότι χάσαμε και τα δύο ματς με την Ελβετία. Το να έχουμε δύο ήττες με την Ελβετία, ήταν κάτι που δεν υπολογίζαμε. Στην κλήρωση για τα μπαράζ δεν μπορείς να πεις τι επιθυμία έχεις. Τη Δευτέρα θα γίνει η κλήρωση και όταν μάθουμε τον αντίπαλο θα πούμε περισσότερα πράγματα».

| More

andriopoulos kefalonia-booking.gr

Σύνδεση Χρήστη

Δημοσκοπήσεις

Επιθυμείτε την συγχώνευση Αστέρα Τρίπολης με την Παναχαίκή?