Απουσίασαν οι εκτός έδρας νίκες

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 23 Σεπτέμβριος 2009

1200_400Πολλές ισοπαλίες επιφύλασσε η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας, ενώ το ματς του ΟΦΗ με τον Αγροτικό Αστέρα διακόπηκε προσωρινά ύστερα από επίθεση οπαδού σε παίκτη των φιλοξενούμενων.

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός Βόλου 2-2

Χορταστικό ματς στο Αγρίνιο, όπου Παναιτωλικός και Ολυμπιακός Βόλου αναδείχθηκαν ισόπαλοι, 2-2. Ο Γκούρμα στο 14’ άνοιξε το σκορ και λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης ο Μουμίν έκανε το 2-0 (50’). Η άμεση αντίδραση των «ερυθρόλευκων» έφερε το 2-1 στο 52’ από τον Χανιώτη. Το τελικό 2-2 πραγματοποίησε ο Μόνχε στο 78’.

Διαγόρας – Δόξα Δράμας 2-2

Γκολ και θέαμα προσέφεραν Διαγόρας και Δόξα Δράμας στο Δημοτικό Γήπεδο Ιαλυσού, με τη μεταξύ τους αναμέτρηση να λήγει ισόπαλη, 2-2. Ο Ρούσεφ στο 62’ και ο Ουέλινγκτον στο 76’, αμφότεροι με κεφαλιά, πέτυχαν τα γκολ για τους γηπεδούχους, ενώ από τους φιλοξενούμενους σκόραραν ο Χλωρός με κεφαλιά στο 7’ και ο Μαρκόφσκι με σουτ με 42’.

Ηλιούπολη – Πιερικός 1-1

Στο πρώτο ημίχρονο διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα στο Δημοτικό Γυμναστήριο Ηλιούπολης, Ηλιούπολη – Πιερικός 1-1, αφού στην επανάληψη η απόδοση των παικτών αμφότερων των ομάδων έπεσε αισθητά. Ο Ντεμπελέ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 9’, για να ισοφαρίσει ο Νικολόπουλος στο 24’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

ΟΦΗ – Αγροτικός Αστέρας 1-0

Επεισοδιακό φινάλε είχε ο αγώνας του ΟΦΗ με τον Αγροτικό Αστέρα. Οι Κρητικοί πέτυχαν γκολ στο 85’ με τον Πέσιτς και οι έξαλλοι πανηγυρισμοί προκάλεσαν την είσοδο οπαδών στον αγωνιστικό χώρο. Ο Αστέρας υποστήριξε ότι χτυπήθηκε παίκτης του και αποχώρησε για 15 λεπτά για τα αποδυτήρια, πριν επιστρέψει για το φινάλε της αναμέτρησης. Το τελικό σκορ δεν άλλαξε και ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη με 1-0.

Κέρκυρα – Ιωνικός 1-0

Η Κέρκυρα ήταν η δεύτερη ομάδα που μπόρεσε ζευγαρώσει τις νίκες της στη 2η αγωνιστική της Β’ Εθνικής (η πρώτη ήταν ο Εθνικός, το Σάββατο). Οι «Φαίακες» επικράτησαν με 1-0 του Ιωνικού χάρις στο γκολ του Μπερνς.

Αναγέννηση Καρδίτσας – Ρόδος 0-0

Τόσο η Αναγέννηση όσο και η Ρόδος τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες (αποβολές των Βούκοβιτς στο 48’ και Ιράλα στο 61’ αντίστοιχα) και έμειναν στο 0-0.

Εθνικός Αστέρας - Καλαμάτα 1-0

Το γκολ του Γκουέι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε τον Εθνικό Αστέρα, ο οποίος κέρδισε με 1-0 την Καλαμάτα.

Εθνικός – Θρασύβουλος 2-0

Πιο αποτελεσματικός ο Εθνικός επιβλήθηκε 2-0 του Θρασύβουλου, με σκόρερ τον Μοσχογιάννη στο 70’ και τον Ζουαρί στο 80’.