Μόνη πρώτη η Κέρκυρα

Αξιολόγηση χρηστών: ONONONOFFOFF / 1
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 14 Οκτώβριος 2009

1100_400_01Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στην Κέρκυρα, οι Φαίακες επικράτησαν 4-2 της Αναγέννησης Καρδίτσας, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, και σκαρφάλωσαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

«Στραβοπάτημα» για τον Εθνικό, καθώς έμεινε στο 1-1 με το Αιγάλεω στο «Στ. Μαυροθαλασσίτης» φτάνοντας τους οκτώ βαθμούς, όσους έχει και η Δόξα Δράμας μετά τη σημερινή σπουδαία νίκη (2-0) στην έδρα του Αγροτικού Αστέρα. Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Παναιτωλικός, ο οποίος επιβλήθηκε 3-0 του Θρασύβουλου στο Αγρίνιο, ενώ τους τρεις βαθμούς στο σακούλι τους έβαλαν και ο Εθνικός Αστέρας (2-0 τη Ρόδο) με τον Διαγόρα (2-0 την Καλαμάτα).

ΟΦΗ - Πανσερραϊκός 2-2

Θέαμα αντάξιο ενός αγώνα της Σούπερ Λίγκας προσέφεραν ΟΦΗ και Πανσερραϊκός στο Ηράκλειο, αν και πήραν μπροστά μόλις στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κοκκινάκης στο 48’, ο Παπαδόπουλος στο 84’, ο Αθανασιάδης στο 85’ και ο Ζορμπάς στο 94’ διαμόρφωσαν το τελικό 2-2.

Ηλιούπολη - Ιωνικός 1-1

Ισόπαλο έληξε το αθηναϊκό ντέρμπι, Ηλιούπολη - Ιωνικός 1-1, με τον Καφάσο να ανοίγει το σκορ στο 38’ και τον Σαρμιέντο να ισοφαρίζει από το ύψος του πέναλτι στο 53’.

Αγροτικός Αστέρας - Δόξα Δράμας 0-2

Ένα δίλεπτο ήταν αρκετό για τη Δόξα Δράμας, να φύγει με το «διπλό» από το γήπεδο του Αγροτικού Αστέρα. Ο Πακάλτσης με κεφαλιά στο 73’ και ο Μαρκόφσκι με σουτ στο 75’ διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 υπέρ της ομάδας τους. Ο Βαγγελόπουλος, στο 61’, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Διαγόρας - Καλαμάτα 2-0

Εύκολη επικράτηση, με 2-0 επί της Καλαμάτας, για τον Διαγόρα, με γκολ των Μιλόσκοβιτς στο 6’ και Σολάκη στο 29’.

Παναιτωλικός - Θρασύβουλος 3-0

Με τρία γκολ σε ένα ημίχρονο, από τον Θεοδωρίδη στο 14’ και στο 37’ και τον Γκούρμα στο 34’, ο Παναιτωλικός έφτασε στο «τρίποντο» με αντίπαλο τον Θρασύβουλο, χαροποιώντας τους 4.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο!

Εθνικός Αστέρας - Ρόδος 2-0

Αλώβητη την έδρα του διατήρησε ο Εθνικός Αστέρας, μετά τη νίκη του με 2-0 επί της Ρόδου. Ο Γκουέι σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του, στο 38’ και στο 84’. Από ένα δοκάρι είχε ο κάθε αντίπαλος: ο Ουκάρ στο 34’ και ο Κακλαμάνος στο 75’.

Κέρκυρα - Αναγέννηση Καρδίτσας 4-2

Χορταστικό παιχνίδι στην Κέρκυρα, με νικήτρια την Κέρκυρα, 4-2 την Αναγέννηση Καρδίστας. Ο Μπερνς στο 3’ με σουτ, ο Τσίκας στο 9’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Λουρένσο με κεφαλιά στο 60’ και ο Σίλβα με σουτ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλαν τα γκολ των γηπεδούχων, ενώ από τους φιλοξενούμενους, που έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Τσάγκαρη με κόκκινη στο 65’, σκόραραν οι Μπουντούρης με σουτ στο 10’ και Διγκόζης με κεφαλιά στο 15’.

Αιγάλεω - Εθνικός 1-1

Σε έναν επεισοδιακό αγώνα, αφού σημαδεύτηκε από μικρής έκτασης επεισόδια, Αιγάλεω και Εθνικός έμειναν στην ισοπαλία, 1-1. Ο Σουμπίνιο στο 19’ έφερε σε θέση οδηγό τους φιλοξενούμενους, για να ισοφαρίσει στο 42’ ο Πουλάκος.