Αρχική arrow Ποδόσφαιρο arrow Β' Εθνική arrow Ο νόμος του ποδοσφαίρου τιμώτησε τον Παναιτωλικό

Ο νόμος του ποδοσφαίρου τιμώτησε τον Παναιτωλικό

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 30 Σεπτέμβριος 2009

1111_400Σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο, Ιωνικός και Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό και τους φιλοξενούμενους να μην κερδίζουν ακόμα ένα ματς στο οποίο προηγήθηκαν.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Παναιτωλικού είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προηγήθηκαν στο 22’, όταν από εκτέλεση φάουλ του Θεοδωρίδη ο Χάτζιτς με κεφαλιά έγραψε το 1-0 για την ομάδα του. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και... πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα τους Αγρινιώτες.

Στις καθυστερήσεις ο Μπέριος με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γεωργίου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπαμπανιώτη, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Μοιραίος για τους φιλοξενούμενους ο Μπαϊκαρά, έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς.
Την αναμέτρηση παρακολούθησαν 2.000 άτομα, εκ των οποίων οι 1.200 ήταν οπαδοί της ομάδας της Αιτωλοακαρνανίας!

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σ. Βουτσακέλης): Πουρής, Α. Παπαζούδης, Μπέριος, Μπάγιτς, Τσερκέζος, Κεφαλούκος, Καφάσο, Σ. Παπαζούδης (80’ Γεωργίου), Λανγκλέ (83’ Τζανετάκος), Γάλας, Γιόνδης (59’ Φουρτάδο).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Σ. Γκόγκιτς): Μπαμπανιώτης, Μπελεβώνης (84’ Παλαιολόγος), Γκόλιας, Αναστασιάδης, Μόρετς, Μουμίν, Λόπες, Χάτζιτς(76’ Μπαϊκαρά), Θεοδωρίδης, Στογιάνοβιτς, Γκούρμα(61’ Δέντσας).

Τα υπόλοιπα ματς

Την κορυφή της βαθμολογίας μοιράζονται Εθνικός και Πανσερραϊκός. Οι Πειραιώτες απέσπασαν «λευκή» ισοπαλία από την Αναγέννηση στην Καρδίτσα, ενώ τα «λιοντάρια» νίκησαν στις Σέρρες με 2-1 τον Εθνικό Αστέρα.

Αγροτικός Αστέρας - Διαγόρας 1-0

Το εύστοχο πέναλτι του Στεφανίδη στο 84’ ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στον Αγροτικό Αστέρα επί του Διαγόρα, τον οποίο φιλοξένησε και κέρδισε με 1-0.

Ολυμπιακός Βόλου - Ηλιούπολη 3-2

Πλούσιο θέαμα προσέφεραν Ολυμπιακός Βόλου και Ηλιούπολη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το «τρίποντο» με 3-2, πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Ο Ζαραδούκας με σουτ στο 6’, ο Αλβάρεζ με κεφαλιά στο 37’ και ο Ροτζέριο με σουτ στο 43’ έφεραν την ομάδα τους στη θέση του οδηγού με 3-0, με τους φιλοξενούμενους απλώς να μειώνουν στην επανάληψη. Το 3-1 έκανε ο Νατσέφσκι με σουτ στο 57’ και το 3-2 Κρητικός στο 61’, επίσης με σουτ.

Δόξα Δράμας - Πιερικός 2-1

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, επί του Πιερικού με 2-1, πέτυχε η Δόξα Δράμας, στο γήπεδό της. Τα τέρματα της αναμέτρησης σημείωσαν ο Μαρκόφσκι με σουτ στο 3’ και στο 55’ με απευθέιας εκτέλεση φάουλ ο Γκονζάλες. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν μειώσουν στο 72’ με τον Θάνο.

Καλαμάτα - ΟΦΗ 1-1

Στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης γλίτωσε την ήττα η ομάδα του ΟΦΗ, έπειτα από το τέρμα που πέτυχε ο Αγρίτης με σουτ. Η γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 34’ με τον Χατζή.

Ρόδος - Ηλυσιακός 3-0

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν όλα τα λεφτά χθες στο Δημοτικό Στάδιο Καλυθίων, εκεί όπου η Ρόδος επικράτησε του Ηλυσιακού με 3-0. Το σκορ άνοιξε στο 63’ ο Λάζετιτς και ο Κακλαμάνος, με δύο τέρματά του στο 65’ και στο 76’, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη.

Αναγέννηση Καρδίτσας - Εθνικός 0-0

Δοκάρι στο 31’ ο Χατζηρίζος, δοκάρι στο 36’ ο Σουμπίνιο, δοκάρι στο 84’ και ο Κομβολίδης, πώς να κερδίσει μετά η Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με τον Εθνικό, που μάλλον… σοκαρίστηκε από τα πολλά δοκάρια και δεν μπόρεσε να αντιδράσει!