ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κακή παρένθεση…

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 21 Οκτώβριος 2009

1000_400Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε χθες ο Παναιτωλικός, ο οποίος ηττήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας με 3-1 από την Αναγέννηση, η οποία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα! Οι γηπεδούχοι, που φόρεσαν πορτοκαλί εμφανίσεις λόγω της συμφωνίας χρωμάτων με την ομάδα του Αγρινίου, ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε πέτυχαν και τα τρία γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αναγέννηση ήταν πιο δυνατή κι έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Η πρώτη ήταν στο 27’ όταν ο Γκόγκας βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο και στο 45’ με τον Μπουντούρη, που βρέθηκε μόνος του με τον Μπαμπανιώτη, όμως ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού απέκρουσε την μπάλα με τα πόδια.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν πολύ καλύτερο, με την Αναγέννηση να συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να μπορέσει να πετύχει το γκολ. Γι’ αυτό το λόγο ο τεχνικός των γηπεδούχων Περικλής Αμανατίδης πέρασε στον αγώνα τον Χατζηρίζο, ο οποίος στο 70’ με ωραία εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Φέρστερ στην περιοχή που με σουτ έκανε το 1-0. Οι «πορτοκαλί» συνέχισαν να πιέζουν και στο 80’ ο Χατζηρίζος βρέθηκε έξω αριστερά από την περιοχή του Παναιτωλικού και με ένα εκπληκτικό σουτ ξεγέλασε τον Μπαμπανιώτη, πετυχαίνοντας το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γκούρμα να βγαίνει τετ α τετ με τον Κουτσόπουλο και να πλασάρει εύστοχα. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αφού στο 94’ με ωραία αντεπίθεση ο Μπουντούρης εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Μπαμπανιώτη, στο σουτ του Χατζηρίζου, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.Καλός ο διαιτητής Κιοτζένης Ε. (ΕΠΣ Καβάλας), έδειξε κάρτες στους Αγγελόπουλο, Φέστερ και Μπελεβώνη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡ. (Π. Αμανατίδης): Κουτσόπουλος, Αγγελόπουλος, Κουρτεσιώτης, Φέρστερ, Μάριαν, Βέλα Τζούνιορ, Διγκόζης(54’ Μπιτέλης), Γκόγκας(81’ λ.τρ. Δούκας), Μπουντούρης, Βούκοβιτς, Μελαμπιανάκης(64’ Χατζηρίζος).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Σίνισα Γκόγκιτς): Μπαμπανιώτης, Μπελεβώνης, Γκόλιας, Αναστασιάδης, Μόρετς, Λόπεζ, Μουμίν, Θεοδωρίδης(75’ Μανίκας), Χάντζιτς(63’ Στογιάνοβιτς), Μπαϊκαρά(75’ Ζουρούδης), Γκούρμα.

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΑΤΣ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, καθώς επικράτησε 2-1 της Δόξας στη Δράμα με γκολ του Ροτζέριο στο 8’ και στο 23’. Για τους ηττημένους απλώς μείωσε ο Πακάλτσης, στο 40’.

Εθνικός - Εθνικός Αστέρας 1-2

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε ο Εθνικός Αστέρας, επικρατώντας με 2-1 του Εθνικού στο Ελληνικό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Βραζιλιάνο Ζουαρί στο 4’, αλλά ακολούθησαν το αυτογκόλ του Μοσχογιάννη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+2’) και το γκολ του Διαμάντη στο 77’.

Ρόδος - ΟΦΗ 0-1

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη για φέτος πέτυχε ο ΟΦΗ, ο οποίος επιβλήθηκε 1-0 της Ρόδου. Σε ένα ματς που διεξήχθη σε βαρύ αγωνιστικό χώρο, ο Μανούσος στο 77’ χάρισε το «διπλό» στην ομάδα του.

Θρασύβουλος - Ηλιούπολη 0-0

Στην ισοπαλία κόλλησαν Θρασύβουλος και Ηλιούπολη, στο Δημοτικό Στάδιο Φυλής. Ο Καραμαλίκης είχε διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, στο 32’ και στο 38’, αλλά αμφότερες τις φορές έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ιωνικός - Πιερικός 1-1

Ισοπαλία είχαμε και στο Δημοτικό Γυμναστήριο Νεάπολης, όπου Ιωνικός και Πιερικός πέτυχαν από ένα γκολ, με αποτέλεσμα να μοιραστούν τον βαθμό. Ο Γκουγκουλιάς έθεσε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους στο 41’, για να έρθει ο Φουρτάδο στο 50’ και να κάνει το 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι,

Καλαμάτα - Αγροτικός Αστέρας 1-1

Ακόμα μία ισοπαλία χθες, στην Καλαμάτα αυτή τη φορά, στον αγώνα της ομώνυμης ομάδας με τον Αγροτικό Αστέρα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27’ με τον Ετέροβιτς και ο Γέβτζοβιτς με κεφαλιά στο 77’ έφερε το ματς στα ίσα.

Αιγάλεω - Κέρκυρα 2-2

Χωρίς νικητή (2-2) ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι στο «Στ. Μαυροθαλασσίτης». Κερδισμένοι... οι φιλοξενούμενοι, που βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από τα γκολ του Πουλάκου (11’ και 55’), με τους γηπεδούχους να παίζουν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 56’, λόγω της αποβολής του Βάσι. Ο Λαμπρόπουλος και ο Σίλβα σημείωσαν από ένα γκολ στο δίλεπτο 76’-77’ και έσωσαν την παρτίδα!