ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ Λ.: Έπιασε κορυφή

Αξιολόγηση χρηστών: ONONONONON / 1
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 21 Οκτώβριος 2009

0901_400Η ξέφρενη πορεία που κάνει ο Ατρόμητος στη Δ’ Εθνική κατηγορία συνεχίζεται, καθώς πέρασε και από τα Κρέστενα, επικρατώντας με το επιβλητικό 4-1 του Ξενοφώντα και πάτησε κορυφή, εκμεταλλευόμενος και το στραβοπάτημα του Πανηλειακού στη Ζάκυνθο.

Η ανωτερότητα της ομάδας του Λάππα φάνηκε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με τους νεοφώτιστους να μην μπορούν να αντιδράσουν, παρά μόνο όταν ισοφάρισαν, που και αυτό ήταν από λάθος της άμυνας των «κυανέρυθρων»! Το σκορ άνοιξε στο 17’ ο Ανδρούτσος με κεφαλιά ψαράκι, η ισοφάριση για τον Ξενοφώντα ήρθε με ψηλοκρεμαστό σουτ του Δρακόπουλου στο 43’ έπειτα από ολιγωρία της άμυνας των φιλοξενούμενων.

Η επανάληψη ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδα του Ανδρέα Ζήκου. Στο 55’ ο Ζώτος έβαλε σε θέση οδηγού τον Ατρόμητο. Στο 67’ και πάλι ο Ανδρούτσος με φαουλ έριξε ταφόπλακα στα όνειρα που είχε η ομάδα της Ηλείας για ισοφαρίσει ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-1. Το τελικό 4-1 σημείωσε ο Μελετίδης στο 88’, προσθέτοντας το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Λάππα.

Το φιλμ του αγώνα

7’ Απευθείας φάουλ του Ανδρούτσου, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

9’ Φαουλ του Δρακόπουλου, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τσάκωνας

6’ Κεφαλιά Κολέτη, η μπάλα ελάχιστα άουτ

17’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Βέρρα, κεφαλιά-ψαράκι του Ανδρούτσου (0-1)

40’ Σουτ Ανδρούτσου, απέκρουσε ο τερματοφύλακας

43’ ΓΚΟΛ: Από αδράνεια της άμυνας ο Δρακόπουλος έκανε ένα ψιλοκρεμαστό σουτ και σημειώνει το (1-1)

55’ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Ανδρούτσου, απέκρουσε ο τερματοφύλακας, με προβολή ο Ζώτος κάνει το 2-1 για τον Ατρόμητο

67’ ΓΚΟΛ: Ο Ανδρέας Ανδρούτσος με απευθείας χτύπημα φαουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-3)

88’ ΓΚΟΛ: Ο Μελετίδης με πλασέ διαμορφώνει το τελικό 1-4

ΞΕΝΟΦΩΝ ΚΡ.: Κωστόπουλος, Κουτσογιαννάκης, Σαραμάντας (61’ Πεσκελίδης), Γουργούλης (49’ Νεόφυτος), Μιχαλόπουλος, Ζαλαντης, Πάπαρης, Κολέτης, Δρακόπουλος, Μυλωνάς, Διονυσόπουλος (75’ Βασιλοπουλος).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ Λ.: Τσάκωνας, Χ. Βέρρας, Σανδραβέλης, Ζώτος, Αντωνόπουλος, Δημητρίου (46’ Κανελλόπουλος), Κυριτόπουλος, Πασπαλιάρης (65’ Λιάκος), Βλαχόπουλος, Ανδρούτσος (78’ Μελετίδης), Νούλας.

ΕΡΑΝΗ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ 1-2

Ένα σπουδαίο «διπλό» με 2-1 πήρε ο Διαγόρας Βραχνεΐκων στα Φιλιατρά από την Εράνη. Η ομάδα του Χρήστου Τσίκα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ στις ευκαιρίες που της δόθηκαν. Ο Κασπίρης ήταν αυτός που τρία λεπτά πριν από την ανάπαυλα έχασε σπάνιο τετ α τετ απέναντι στον Αλεξανδρόπουλο να κάνει το 1-0, ενώ ο Οκότσα λίγο αργότερα από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και μάλιστα στο 55’ ευτύχησαν να προηγηθούν με κεφαλιά του Ψάρρη. Το συγκρότημα των Βραχνεΐκων ξύπνησε από το τέρμα που δέχτηκε και πίεσε για την ισοφάριση, κάτι που κατάφερε στο 74’, όταν συνεργάστηκαν Κούκης και Μυλωνάς, με τον τελευταίο να στέλνει με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα. Ο Διαγόρας στο 79’ πήρε το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του νεοεισελθόντα Κόλλια με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ ένα λεπτό αργότερα στάθηκε τυχερός, αφού το σουτ του Γεωργιόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Κατσαρέα. Αφού δεν δέχτηκε γκολ σε αυτή τη φάση, ο Διαγόρας κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή λίγο πριν από τη λήξη της αναμέτρησης σε αντεπίθεση με τον Δημόπουλο, τη χρυσή αλλαγή, που είχε περάσει στο παιχνίδι στο 72’.

Ο Χρήστος Τσίκας, προπονητής του Διαγόρα, δήλωσε μετά το ματς: «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, αλλά στο δεύτερο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Θεωρώ πως το αποτέλεσμα είναι δίκαιο, γιατί εμείς είχαμε τις πιο κλασικές ευκαιρίες για γκολ». Οι άνθρωποι της Εράνης έχουν σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία. Διαμαρτύρονται για πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 20’ σε μαρκάρισμα πάνω στον Τσιριγιώτη και υποστηρίζουν πως στο πρώτο γκολ που δέχτηκαν υπάρχει οφσάιντ.

ΕΡΑΝΗ: Αλεξανδρόπουλος, Μιχαλακόπουλος, Γιάννι, Ανδρεόπουλος, Ντινιώτης, Κοτσής (64’ Παναγιωτίδης), Γεωργιόπουλος, Τσιριγιώτης, Κίνο (78’ Κόλλιας), Χαριάτης, Ψάρρης.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Κατσαρέας, Καψής, Παναγόπουλος, Κορρές, Παπουτσής, Γκοτσούλιας, Μυλωνάς (72’ Δημόπουλος), Σπανός, Κουκής, Κότσα (63’ Αλεξόπουλος), Κασπίρης (67’ Αντωνόπουλος).