ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Ξεμπούκωσαν οι μοβ

Αξιολόγηση χρηστών: ONONOFFOFFOFF / 1
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 14 Οκτώβριος 2009

1100_400Βροχή τα γκολ στο Δημοτικό Στάδιο Βραχνεΐκων με τους «μοβ» να επικρατούν με το ευρύ 7-0 του Ξενοφώντα Κρεστένων. Ούτε ένα ούτε δύο, αλλά επτά τέρματα πέτυχε η ομάδα του Διαγόρα απέναντι στον Ξενοφώντα Κρεστένων, σημειώνοντας έτσι την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Χρήστου Τσίκα δεν άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα τον Ξενοφώντα να παίξει το παιχνίδι του και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, κάνοντας πάρτι στο γήπεδο! Ο χορός των γκολ άνοιξε μόλις στο 2’ με απευθείας εκτέλεση φαουλ του Κουκή, στη συνέχεια χάθηκαν πολλές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ η ομάδα των Βραχνεΐκων και τελικώς τα κατάφερε στο 29’ και πάλι με τον Κουκή, με σουτ που επιχείρησε, διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα του.

Από εκεί και μετά η πατρινή ομάδα πήρε φόρα και δεν σταμάτησε να σκοράρει, φτάνοντας το δείκτη του σκορ στο 4-0, πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Τα αλλά δυο τέρματα πέτυχαν οι Κορές με κεφαλιά στο 35’ και ο Κουκής στο 45’, φτάνοντας τα τρία προσωπικά τέρματα στον αγώνα.
Στην επανάληψη τα ο σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Διαγόρα να είναι καταιγιστικός, το 5-0 έγινε στο 60’ με τον Παναγόπουλο, στο 67’ ο Κορές διπλασιάζει τα τέρματά του και έκανε το σκορ 6-0 και το τελικό 7-0 έγραψε ο Γκοτσούλιας στο 75’ της αναμέτρησης.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ:
Κατσαρέας, Παναγόπουλος (80’ Ντινόπουλος), Νικολόπουλος, Κορρές, Παπουτσής, Γκοτσούλιας, Κότσα, Δασουράς, Κουκής (84’ Αντωνόπουλος), Αλεξόπουλος (74’ Κοσμόπουλος), Κασπίρης.
ΞΕΝΟΦΩΝ: Κωστόπουλος, Κουτσογιαννάκος, Σαραμαντάς, Κωλέττης, Μιχαλόπουλος (36’ Νεοφώτιστος), Ζαπάντης (76’ Τόλλιας), Παπάρης, Διονυσόπουλος (53’ Δημητρακόπουλος), Δρακόπουλος, Ζωγόπουλος, Μυλωνάς.

Το φιλμ
2’ ΓΚΟΛ Ο Κουκής με απευθείας εκτέλεση φάουλ κάνει το 1-0 για το Διαγόρα
29’ ΓΚΟΛ Ο Κουκής ξανασκοράρει, αυτή τη φορά με ατομική προσπάθεια και σουτ (2-0)
35’ ΓΚΟΛ Ο Κορές αυτή τη φορά με κεφαλιά σημειώνει το 3-0 για τους γηπεδούχους
45’ ΓΚΟΛ Ο χορός των γκολ συνεχίζεται για τους γηπεδούχους. Σκόρερ ο Κουκής (4-0)
55’ Σουτ του Γκοτσούλια, η μπάλα περνά ελάχιστα αουτ
60’ ΓΚΟΛ Από λάθος του τερματοφύλακα ο Παναγόπουλος κάνει το πλασέ από πλάγια θέση και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα (5-0)
70’ Σουτ του Σαραμαντά η μπάλα βγαίνει σε κόρνερ
72’ Σουτ του Κότσα, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι
73’ Σέντρα-σουτ του Κασπίρη, ο Αλεξόπουλος εξ επαφής κάνει το πλασέ, η μπάλα όμως περνά άουτ
78’
Κόρνερ Κότσα, κεφαλιά του Κορρέ, 6-0
83’ Σουτ του Γκοτσούλια από λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα, η μπάλα μπαίνει γκολ, 7-0

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ Λ. – ΤΣΙΛΙΒΗ 2-0

Αγχωτική νίκη πέτυχε ο Ατρόμητος Λάππα απέναντι στο Τσιλιβή με 2-0. Τα τέρματα της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ανδρούτσος και Δημητρίου. Παιχνίδι για γερά νευρά εξελίχθηκε στο γήπεδο του Λάππα, με τον Ατρόμητο να παίρνει τη νίκη με 2-0 απέναντι στο Τσιλιβή και να πιστοποιεί ότι είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο.
Στο α’ ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε πολύ δυνατά τον αγώνα και έδειξε ότι ήθελε να καθαρίσει από νωρίς το ματς. Μόλις στο 7’ οι «κυανέρυθροι» άνοιξαν το σκορ με τον Ανδρούτσο με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Έως το 35’ η ομάδα του Ανδρέα Ζήκου έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες, χωρίς όμως κάποια από αυτές να έχει ευτυχή κατάληξη. Το Τσιλιβή από εκεί και έπειτα ισορρόπησε το ματς και στο δεύτερο μέρος ανέβηκε η απόδοσή του, αλλάζοντας τελείως την εικόνα του παιχνιδιού, με τον Ατρόμητο να αρκείται στα αμυντικά του καθήκοντα.
Η μπάλα τιμώρησε όμως την ομάδα της Ζακύνθου και συνάμα λύτρωσε τον Ατρόμητο από το άγχος. Το 2-0 έκανε ο Δημητρίου στο 87’ με πλασέ, δίνοντας τέλος στις όποιες  ελπίδες είχε το Τσιλιβή για ισοφάριση.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΛΑΠΠΑ: Τσάκωνας, Χ. Βέρρας, Σανδραβέλης, Ζώτος, Μαργιόλης, Δημητρίου, Κυριτόπουλος, Νούλας (64’ Τάκος), Βλαχόπουλος, Ανδρούτσος (77’ Μελετίδης), Μπούρδος (30’ λ.τρ. Προκόπης).
ΤΣΙΛΙΒΗ: Διαμαντής Λέανδρος, Κοριανίτης, Δ. Σοφός, Αγγ. Κλάδης, Ουίλ. Κλάδης, Καλλιβωκάς, Ι. Βοζαΐτης, Τζιαφέρης, Κρεζίας (76’ Ραφτόπουλος), Ι. Μαρίνος (72’ Καίσαρης), Ν. Λιβέρης (82’ Λένο Ναουμάκης).

Το φιλμ
7’ ΓΚΟΛ... Ο Ανδρούτσος με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω απ' την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Διαμαντή, ο οποίος προσπάθησε να αποκρούσει, αλλά ήταν αδύνατο. Έτσι, ο Ατρόμητος προηγείται με 1-0
12’ Πάσα Ανδρούτσου σε Δημητρίου, αυτός στρώνει με τη μία στο Βλαχόπουλο, το σουτ όμως του τελευταίου, παράλληλα, καταλήγει λίγο άουτ
27’ Ο Βλαχόπουλος βρίσκει πολύ ωραία τον Ανδρούτσο, αυτός «σπάει» την μπάλα έξυπνα στον Μπούρδο, ο οποίος σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Διαμαντή
35’ Κι άλλο δοκάρι για τους γηπεδούχους. Ο Προκόπης εκτελεί κόρνερ και ο Ανδρούτσος με ωραία γυριστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι
62’ Μακρινή μπαλιά Μαρίνου, ο Τσάκωνας με το Μαργιόλη μπερδεύτηκαν, η μπάλα φτάνει στον Κρεζία, όμως δεν τη βρίσκει όπως θα ήθελε
70’ Ωραία κάθετη πάσα του Κρεζία στο Μαρίνο, λίγο πριν προλάβει να βρει την μπάλα ο Τσάκωνας με το κεφάλι βγαίνει έξω από την περιοχή του και σώζει την εστία του
87’ ΓΚΟΛ... Ο Ατρόμητος σκοράρει και «καθαρίζει» το ματς. Ο Μελετίδης από αριστερά κάνει ωραία ενέργεια και την κατάλληλη στιγμή «κόβει» την μπάλα στο Δημητρίου, ο οποίος με πλασέ σημειώνει το 2-0, διώχνοντας το άγχος από τους γηπεδούχους
88’ Ο Ατρόμητος μένει με δέκα παίκτες, αφού αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη ο Μαργιόλης