Επιβλητική η Αχαϊκή

Αξιολόγηση χρηστών: ONONOFFOFFOFF / 1
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 14 Οκτώβριος 2009

1000_400Την παρθενική της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Αχαϊκή απέναντι στον Πάμισο Μεσσήνης. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και επικράτησαν με 3-1. Το σκορ άνοιξε στο ημίωρο της αναμέτρησης με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φίλιππα, ένα γκολ που άξιζε η ομάδα της Αχαΐας και έλυσε τα πόδια των παικτών της.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 56’ η Αχαϊκή έβαλε τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη με γκολ του Δαμίγου με πλασέ έπειτα από σέντρα του νεοεισελθόντα Σπυρόπουλου. Οι παίκτες του Άγγελου Κωνσταντινόπουλου κράτησαν το σκορ μέχρι το 90’ και μάλιστα στις καθυστερήσεις ο σκόρερ Δαμίγος έγινε δημιουργός, σερβίροντας στον Γκοτσόπουλο το 3-0.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Μεσσήνης ήταν να μειώσει δύο λεπτά αργότερα με τον Χατζάκη για το τελικό 3-1. Μία μεγάλη νίκη για την Αχαϊκή που έφτασε τους 5 βαθμούς και βρίσκεται στην 6η θέση.
ΑΧΑΪΚΗ: Χάχαλης, Ράντος (55’ Σπυρόπουλος), Κοτσόκολος, Μπεκίρης, Αργυρόπουλος, Τόγιας, Δαμίγος, Φίλιππας, Κοσμάς, Καζαντής (62’ Σκιαδας), Χαλούλος (80’ Γκοτσόπουλος).
ΠΑΜΙΣΟΣ: Καλλιντέρης, Σωπιάδης, Ξυπολιάς (56’ Καραμπάκος), Χρονόπουλος, Φιλόπουλος, Μωράκης, Τζεμόπουλος (46’ Πετρόπουλος), Χατζάκης, Πατσιώτης, Ηλιόπουλος, Πολύταρχος (56’ Χελιώτης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ. – ΕΘΝΙΚΟΣ Σ. 3-0

Δεν τα κατάφερε στην Καλαμάτα απέναντι στον τοπικό Ολυμπιακό η ομάδα του Εθνικού, καθώς ηττήθηκε με 3-0. Η ομάδα των Σαγεΐκων βρέθηκε από πολύ νωρίς με την πλάτη στο τοίχο, αφού δέχτηκε τέρμα μόλις στο 2’ από τον Ηλιόπουλο με σουτ. Το συγκρότημα του Νίκου Σαλαμαλίκη μετά το μισάωρο άρχισε να πιέζει τον Ολυμπιακό χάνοντας διαδοχικές ευκαιρίες με τον Λαγό και τον Καραχάλιο, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.
Στο β’ ημίχρονο η ομάδα της Καλαμάτας μπήκε για να καθαρίσει το παιχνίδι και το έκανε δίνοντας τέλος στις όποιες ελπίδες για κάποιο καλό αποτέλεσμα. Το τελειωτικό χτύπημα στην αιγιώτικη ομάδα έδωσε στο 62’ ο Δασκαλάκης με σουτ. Το 3-0 έκανε στο 93’ με αυτογκόλ ο Μερλής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λυμπερόπουλος, Αθανασίου (52’ Φουρναράκος), Πετράκος, Σ. Μιχαλόπουλος, Αργάνης, Ν. Ηλιόπουλος (57’ Β. Τζίφας), Σισμανίδης, Θ. Γκότσης, Δασκαλάκης, Θεοδωρόπουλος (76’ Ξυδιάς), Μουρούσιας.
ΕΘΝΙΚΟΣ: Γαλάνης, Γερασιμόπουλος, Μερλής, Λαγός, Τζίφας, Κολυρόπουλος (50’ Κακαρούμπας), Παρασκευόπουλος, Καφούσιας, Μπατέλος (67’ Μπαλαλάς), Αθανασόπουλος, Καραχάλιος (54’ Καλιάμης).

Το φιλμ

2’ ΓΚΟΛ Ο Ν. Ηλιόπουλος μέσα από την περιοχή κάνει το σουτ από δεξιά και στέλνει την μπάλα στην απέναντι γωνία, 1-0
31’
Σέντρα Αθανασίου, προβολή του Καφούσια από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Πετράκος στέλνει την μπάλα σε κόρνερ
32’ Κόρνερ Μπατέλου, κεφαλιά ο Λαγός, η μπάλα περνάει άουτ
33’ Σουτ του Καραχάλιου, η μπάλα άουτ πάνω, από το οριζόντιο δοκάρι
45’ Γέμισμα Αθανασόπουλου, άσχημο σουτ από τον Καραχάλιο, άουτ
62’ ΓΚΟΛ Διαγώνιο σουτ του Δασκαλάκη, η μπάλα στα δίχτυα, 2-0
93’ ΓΚΟΛ Μπαλιά του Ξυδιά, προλαβαίνει ο Μπουρούσιας, κάνει το πλασέ, αλλά παρεμβάλεται ο Μερλής και η μπάλα πάει στα δίχτυα, 3-0