Ματσάρα στο Ζαβλάνι

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 21 Οκτώβριος 2009

0801_400Πολύ τυχεροί πρέπει να αισθάνονται οι φίλαθλοι που παρακολούθησαν την αναμέτρηση ανάμεσα στο Ζαβλάνι και τον Αχιλλέα Καμαρών. Το παιχνίδι τα είχε όλα, γκολ, ανατροπές, εντάσεις κι ένα δραματικό φινάλε που τελικώς βρήκε την ομάδα του Στρατή Μαστροκυριάκου να παίρνει τους τρεις βαθμούς στο τελευταίο λεπτό με σκορ 3-2. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή…

Το πρώτο ημίχρονο ανήκει στο Ζαβλάνι που πατούσε καλυτέρα στον αγωνιστικό χώρο και αυτή η υπεροχή μετουσιώθηκε με τέρμα στο 30’, με τον Γ. Γραμματικόπουλο να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Βαρνακιώτη. Στο δεύτερο μέρος άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τον Αχιλλέα να παίρνει, με τη σειρά του, τον έλεγχο του παιχνιδιού και μάλιστα να σκοράρει με το καλημέρα στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 48’ με αυτογκολ του Βογιατζή. Η πρώτη ανατροπή στο ματς ήρθε στο 75’, όταν και οι «πράσινοι» πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Λαφαζανίδη έπειτα από πλασέ που επιχείρησε.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ. Πέντε λεπτά αργότερα ο διαιτητής Καλογεράκος σφύριξε αμφισβητούμενο πέναλτι σε χέρι του Ζυμαρά και η ομάδα του Ζαβλανίου ισοφάρισε με τον Βογιατζή. Η ομάδα των Καμαρών έχασε κι άλλες ευκαιρίες από εκεί και μετά να σημειώσει τέρμα, αλλά δεν τα κατάφερε.
Ακατάλληλο για καρδιακούς ήταν το φινάλε της αναμέτρησης που έμελλε να παίξει άσχημο παιχνίδι στην ομάδα του Αχιλλέα, καθώς στο 95’ έγινε η δεύτερη ανατροπή. Μίλησε και πάλι ο Γ. Γραμματικόπουλος΄, που είναι σε δαιμονιώδη φόρμα, σκοράροντας για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, γράφοντας το τελικό 3-2 και στέλνοντας τους «κόκκινους» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΖΑΒΛΑΝΙ: Παπαδόπουλος, Ραμπαβίλας, Αμπατζής, Πάντος, Βογιατζής, Ν. Γραμματικόπουλος, Νάτσης (75’ Βέρρας), Λάζαρης, Σπηλιώπουλος, Γ. Γραμματικόπουλος, Σπηλιόπουλος (60’ Τσιάτος).
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΑΜ: Βαρνακιώτης, Θεοδωρακόπουλος (70’ Πολάκης), Ζυμαράς, Αρβανίτης, Μικές, Μπούνας, Ανδριέλος, Τσάνης, Λαφαζανίδης (80’ Δημόπουλος), Καρβούνης, Μπουλούμπασης (60’ Κάνιστρας).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΑΓ. - ΛΕΙΒΑΘΩ 3-0

Έπρεπε να περάσουν τέσσερις αγωνιστικές για να πανηγυρίσει ο Εθνικός Σαγεΐκων την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής κατηγορίας. Η Λειβαθώ ήταν το θύμα της αχαγιώτικης ομάδας, την οποία φιλοδώρησε με τρία τέρματα (3-0), αποτέλεσμα που έφερε άλλη ψυχολογία στο στρατόπεδο της ομάδας των Σαγεΐκων.

Η ομάδα του Νίκου Σαλαμαλίκη μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένη να πάρει το ματς, καθώς δεν υπήρχαν αλλά περιθώρια για απώλεια βαθμών. Οι «κυανόλευκοι» έδειξαν από νωρίς τις ορέξεις τους. Μόλις στο 2’ εκαναν την πρώτη κλασική ευκαιρία, όταν το σουτ του Αγγελή απομακρύνθηκε στη γραμμή από τους αμυντικούς της κεφαλλονίτικης ομάδας. Ο Εθνικός είχε τον έλεγχο του αγώνα και ευτύχησε να προηγηθεί στο 33’ με τον Λαγό από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και ο ίδιος παίκτης ξαναχτύπησε δύο λεπτά αργότερα, εκμεταλλευόμενος λάθος διώξιμο του τερματοφύλακα, κάνοντας το 2-0.

Ο κακός αγωνιστικός χώρος που είχε μετατραπεί από τη βροχή σε βούρκο δεν άφησε τον Μπαλαλά πέντε λεπτά αργότερα να χριστεί σκόρερ, καθώς η μπάλα κόλλησε σε τετ α τετ που είχε. Αυτό που δεν έκανε στο 40’ ο Μπαλαλάς το έκανε στο 63’, σκοράροντας με κεφαλιά και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο «τρίποντο» που πήρε η ομάδα των Σαγεΐκων!

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΑΓ: Κανελλόπουλος, Αβράμης, Λαγός, Γερασιμόπουλος, Καραχάλιος, Αθανασόπουλος (85’ Καλιάμης), Μπατέλος, Παρασκευόπουλος, Κολλυρόπουλος, Μπαλαλάς (75’ Θ. Κανελλόπουλος), Αγγέλης (80’ Δημητρακόπουλος)
ΛΕΙΒΑΘΩ: Κραβαρίτης, Κρίνης (78’ Καπάτσος), Τζιβάρας, Παναγιώργης, Τζωρτζάτος, Λογώνης (78’ Τσίτρατ, Σπύρου, Κλειτόγιαννης, Παπαδόπουλος, Μακρής, Καλαφάτης (78’Σταματάκης).

| More

Πρόσφατα ανά κατηγορία

kefalonia-booking.gr andriopoulos

Σύνδεση Χρήστη

Δημοσκοπήσεις

Επιθυμείτε την συγχώνευση Αστέρα Τρίπολης με την Παναχαίκή?