ΖΑΒΛΑΝΙ: Μάγκας στην Κεφαλλονιά

Αξιολόγηση χρηστών: ONOFFOFFOFFOFF / 1
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 14 Οκτώβριος 2009

1002_400Το Ζαβλάνι συνέχισε τα επιτυχή αποτελέσματα. καθώς κέρδισε και τη Λειβαθώ εκτός έδρας με 3-1. Αντάξιο των περιστάσεων φάνηκε για ακόμα μία φορά το Ζαβλάνι, καθώς σε μια πολύ επικίνδυνη και δύσκολη έδρα οι παίκτες του Στρατή Μαστροκυριάκου πήραν παλικαρίσια νίκη με 3-1.

Παρότι βρεθήκαν νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν το πολυπόθητο «τρίποντο»!Το Ζαβλάνι δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα τον έλεγχο του παιχνιδιού να το έχει η ομάδα της Κεφαλονιάς. Η Λειβαθώ άνοιξε το σκορ στο 12’ με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Τζιβάρα.

Το τέρμα αυτό ξύπνησε τους «κόκκινους», οι όποιοι ισοφάρισαν με τον συνήθη ύποπτο Γ. Γραμματικόπουλο έπειτα από ωραίο πλασέ. Το α’ ημίχρονο κύλησε μετά το εικοσάλεπτο χωρίς σημαντικές φάσεις γύρω από τις δύο εστίες.
Στο δεύτερο μέρος το Ζαβλάνι μπήκε πιο επιθετικά, με αποτέλεσμα ο Γ. Γραμματικόπουλος που βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα να σκοράρει και πάλι με πλασέ κι έτσι η ομάδα του Στρατή Μαστροκυριάκου να παίρνει κεφάλι στο σκορ. Όλα έδειχναν ότι δεν θα άλλαζε κάτι και το παιχνίδι θα τέλειωνε με το αποτέλεσμα να είναι 2-1, αλλά το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Βέρρα, ο οποίος εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία αμυντικών και τερματοφύλακα έγραψε το τελικό 3-1.

ΛΕΙΒΑΘΩ: Κραβαρίτης, Τρίμμης, Τζιβάρας, Παπαγιώργης, Τζωρτζάτος, Λογόνης (75’ Κλειτογιάννης), Μακρής,Τσελέντης (18’ λ.τρ. Σταματάκης), Παπαδόπουλος (75’ Καλαφάτης), Γεωργόπουλος, Σπύρου.

ΖΑΒΛΑΝΙ: Παπαδόπουλος Κ., Ραμπαβίλας, Αμπατζής, Πάντο, Βογιατζής, Γραμματικόπουλος Ν., Νάτσης (88’ Βέρρας), Λάζαρης, Σπηλιόπουλος, Γραμματικόπουλος Γ., Βουρλούμης (80' Τσιάτος)

Το φιλμ
12’: ΓΚΟΛ Η Λειβαθώ ανοίγει... το σκορ με μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Τζιβάρα (1-0)
20’: ΓΚΟΛ Το Ζαβλάνι ισοφαρίζει με πλασέ του Γ. Γραμματικόπουλου (1-1)
58’: ΓΚΟΛ Ο Γ. Γραμματικόπουλος διεκδίκησε μια μπροστινή μπαλιά και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίιχτυα, σημειώνοντας το 1-2
90’+1’: ΓΚΟΛ Ο Βέρας κλέβει την μπάλα από αμυντικούς και τερματοφύλακα και με πλασέ σημειώνει το 1-3

Τ. ΑΓΡΑΣ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ 1-0

Πολύ σημαντική νίκη για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος πέτυχε ο Αχιλλέας Καμαρών στους Γαργαλιάνους, απέναντι στον Τέλλο Άγρα, με 1-0. Ήταν ένα παιχνίδι που έδειχνε πως θα κριθεί στο ένα τέρμα και οι δύο ομάδες ήταν επιφυλακτικές, δίνοντας προτεραιότητα πρώτα στα μετόπισθεν. Την πρώτη σημαντική ευκαιρία έκανε ο Αχιλλέας στο 19’ με την κεφαλιά του Ανδριέλου που προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 35’ ο Μπουλούμπασης με σουτ στη κλειστή γωνία του Αλεξανδρόπουλου.
Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, οι μεν για να ισοφαρίσουν, οι δε για να κλειδώσουν το πολύτιμο «τρίποντο». Εν τέλει το παιχνίδι έμεινε ως είχε, με τους παίκτες του Γιάννη Γραβάνη να πανηγυρίζουν την πολύτιμη νίκη που πήραν σε μια πολύ δύσκολη έδρα.

ΤΕΛΛΟΣ ΑΓΡΑΣ: Αλεξανδρόπουλος, Μαραγκός, Σ. Τζορτζίνης, Πετσόπουλος, Μπούρδος (78’ Γεωργόπουλος), Ανεστόπουλος, Παρίσσης, Βαβαρούτσος, Χρυσομπόλης, Μπάλας (58’ Τηλεμάχου), Κούτρης (87’ Αγγελόπουλος).
ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Βαρνακιώτης, Τσάνη, Ζυμάρας, Αρβανίτης, Μικές, Μπούνας, Ανδριέλλος, Μπουλουμπασης (79’ Μαρής), Καρβούνης Θεοδωρακόπουλος (61’ Πολλάκης), Λαφαζανίδης (28’ λ.τρ. Δημόπουλος).

Το φιλμ
2’ Σέντρα του Χρυσομπόλη, καρφωτή κεφαλιά του Βαβαρούτσου, καταπληκτική απόκρουση του Βαρνακιώτη
19’ Από κόρνερ του Μπούνα πιάνει την κεφαλιά ο Ανδριέλλος, αλλά η μπάλα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι
35’ ΓΚΟΛ Ο Μπουλούμπασης σημειώνει το 1-0 για την ομάδα του με ένα σουτ στην κλειστή γωνία του Αλεξανδρόπουλου
51’ Σέντρα Ζυμάρα, σουτ με τη μία ο Καρβούνης, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ
72’ Τετ α τετ του Δημόπουλου, που πασάρει στον Μπούνα και αυτός σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο επόπτης σηκώνει τη σημαία για οφσάιντ
79’ Σουτ του Γεωργόπουλου από σέντρα του Ανεστόπουλου, μπλοκάρει ο Βαρνακιώτης