Αρχική arrow Ποδόσφαιρο arrow Γ' Εθνική arrow ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: «Βούλιαξε» στην Κρήτη

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: «Βούλιαξε» στην Κρήτη

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Πέμπτη, 29 Οκτώβριος 2009

1200_400Η πολύ κακή εμφάνιση που πραγματοποίησαν για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική οι παίκτες του Παναιγιαλείου αυτή τη φορά είχε το… φυσιολογικό αποτέλεσμα. Οι «μελανόλευκοι» μπορεί στην προηγούμενη αγωνιστική, παρά την άσχημη εμφάνιση που έκαναν εντός έδρας κόντρα στην ομάδα του Ρουφ, να πήραν το βαθμό της ισοπαλίας, χθες όμως τα πράγματα είχαν πιο… φυσιολογική εξέλιξη, αφού γνώρισαν την ήττα (1-0) στην Κρήτη από τον γηπεδούχο Ολυμπιακό Χερσονήσου.

Μάλιστα, το τελικό αποτέλεσμα θα πρέπει να «ικανοποιεί» πλήρως τους ανθρώπους του αιγιώτικου συλλόγου, αφού, ελέω Καλλιακμάνη, ο Παναιγιάλειος έφυγε με μόλις ένα γκολ παθητικό.
Οι γηπεδούχοι με «όπλο» την πολύ καλή ψυχολογία, μετά την εκτός έδρας νίκη τους στην Κόρινθο την προηγούμενη αγωνιστική, από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα έδειξαν τις «άγριες» διαθέσεις τους και την αποφασιστικότητά τους να πάρουν τους βαθμούς της νίκης, παρά τη συνεχή βροχή.

Μόλις στο 4ο λεπτό το δεξί κάθετο δοκάρι του Καλλιακμάνη «σταμάτησε» την μπάλα, στερώντας έτσι από τους γηπεδούχους το γκολ. Παράλληλα, χτύπησε το… καμπανάκι του κινδύνου στους «μελανόλευκους», ένα… καμπανάκι που όπως αποδείχτηκε δεν άκουσαν οι παίκτες του Γιώργου Βλαστού, αφού μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους έδειχναν ανίκανοι να αντιδράσουν.

Έτσι, αφού προηγήθηκαν δύο σωτήριες αποκρούσεις του Καλλιακμάνη, στο 12’ σε τετ α τετ με τον Κίτσα και στο 18’ σε σουτ του Τεπετού, στο 22ο λεπτό ήρθε… φυσιολογικά το γκολ που δικαιούνταν οι γηπεδούχοι, με δράστη τον Κίτσα. Μετά το γκολ το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, όμως ο Παναιγιάλειος ευτύχησε να έχει σε πολύ καλή ημέρα τον τερματοφύλακά του, ο οποίος με χέρια και με πόδια κατάφερε να αποσοβήσει ακόμα δύο σίγουρα τέρματα, σε σουτ του Κίτσα (32’) και σε διπλή προσπάθεια των Τζανετή και Τεπετού (33’).

Στην επανάληψη οι «μελανόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο έδειχναν να μην πιστεύουν στους εαυτούς τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κάνουν μόλις δύο… υποψίες ευκαιριών με τους Πάβελα (53’) και Μαντά (55’), οι οποίες αναπόφευκτα δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τους γηπεδούχους. Από εκεί και πέρα δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι αξιόλογο και φυσιολογικά ήρθε η δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα. Μια ήττα, η οποία θα πρέπει άμεσα να απασχολήσει διοίκηση και τεχνική ηγεσία, μια και δεν υπάρχουν χρονικά περιθώρια, αφού ακολουθούν δύο δύσκολα εντός έδρας παιχνίδια που θα πρέπει να κερδισθούν προκειμένου να μείνει η αιγιώτικη ομάδα μακριά από επικίνδυνες καταστάσεις.

Ολυμπιακός Χερσονήσου: Καλαϊτζίδης, Αποστολάκης, Πατελής, Ραπτάκης, Μασέλης, Τεπετός (57’ Ανωγιανάκης), Πιθαρούλης, Τζανετής, Κίτσας (90’+ Γκάτας), Χριστοφής (86’ Αραβιάκης), Σεμερτζίδης, Αγγ. Βαρδάκη.
Παναιγιάλειος: Καλλικμάνης, Σανδραβέλης(38’ Πολίτης), Πέτρου, Παπαδόπουλος, Χρυσανθόπουλος (84’ Διαμαντόπουλος), Χατζής, Νικολόπουλος, Μαντάς (71’ Λαζανάς), Βλαστός, Πάβελα, Γκάτσης, Γ. Βλαστός.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4’ Ύστερα από κόρνερ του Κίτσα και προβολή του Χριστοφή, η μπάλα σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Καλλιακμάνη
15’ Ο Κίτσας βρέθηκε τετ α τετ με τον Καλλικμάνη, όμως ο «μελανόλευκος» πορτιέρο αποκρούει σωτήρια
18’ Δυνατό σουτ του Τεπετού, αποκρούει σε κόρνερ ο Καλλικμάνης
22’ ΓΚΟΛ: Το σουτ του Κίτσα καταλήγει στα δίχτυα του Παναιγιαλείου (1-0)
32’ Σουτ του Κίτσα αποκρούει με τα πόδια ο Καλλιακμάνης
33’ Διπλή απόκρουση του Καλλικμάνη σε διαδοχικά σουτ των Τζανετή και Τεπετού
51’ Σουτ του Τεπετού από πλεονεκτική θέση καταλήγει άουτ
58’ Σουτ του Τζανετή, ύστερα από λάθος των «μελανόλευκων» αμυντικών, περνάει άουτ
90’+ Σε διπλή προσπάθεια του Κίτσα, ο Καλλιακμάνης καταφέρνει δύο φορές να αποσοβήσει σίγουρη παραβίαση της εστίας του

INFO
• Η «κατάρα» του… πλαστικού κυνηγάει ακόμα τον Παναιγιάλειο, αφού ούτε στην Κρήτη μπόρεσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα παίζοντας σε συνθετικό χλοοτάπητα.
• Τα ακραία καιρικά φαινόμενα που ξεκίνησαν περίπου στις 12μ. και σταμάτησαν στο 25ο λεπτό του αγώνα έπαιξαν σίγουρα αρνητικό ρόλο στις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων.
• Κατήφεια και προβληματισμός υπήρχε στις τάξεις της διοίκησης μετά το τέλος του αγώνα. Μάλιστα, ο πρόεδρος του ΤΑΠ, Τάκης Παπαχριστόπουλος, δεν θέλησε να κάνει δηλώσεις προφανώς επηρεασμένος από την εικόνα της αιγιώτικης ομάδας.
• Σε ό,τι αφορά το ενδιαφέρον του επιχειρηματία Κώστα Δημητριάδη, το μόνο που είπε είναι ότι επίσημα η διοίκηση δεν γνωρίζει τίποτα.
• Ο διαξιφισμός ανάμεσα στον Τζανετή και τον Πέτρου, στις καθυστερήσεις του αγώνα, είχε ως αποτέλεσμα ο «μελανόλευκος» αμυντικός να αποχωρήσει από άλλη πόρτα από το γήπεδο, προκειμένου να αποφευχθούν τα χειρότερα.