Αρχική arrow Ποδόσφαιρο arrow Γ' Εθνική arrow ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: «Μαχαιριά» από… κόντρα

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: «Μαχαιριά» από… κόντρα

Αξιολόγηση χρηστών: ONONONONON / 1
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 21 Οκτώβριος 2009

1100_400_02Μία κόντρα και δύο λανθασμένες αποφάσεις του πρώτου βοηθού διαιτητή Δ. Γεωργαρά (ΕΠΣ Άρτας) έκριναν το χθεσινό ισόπαλο (1-1) παιχνίδι στο Δημοτικό Στάδιο Αιγίου, ανάμεσα στον Παναιγιάλειο και τον ΠΑΟ Ρουφ.
Ο Καπουράνης αποδείχτηκε η «χρυσή» αλλαγή του Πέτρου Μίχου, αφού έχοντας την εύνοια της τύχης κατάφερε σε μια φάση που δεν… μύριζε γκολ να χριστεί σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο σίγουρα θεωρείται θετικό για την ομάδα του Ρουφ.

Στο 72ο λεπτό ο «ερυθρόλευκος» ποδοσφαιριστής βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, στην προσπάθεια  του Ζαφειρόπουλου να τη διώξει από την περιοχή του Παναιγιαλείου και αφού αυτή κόντραρε στο σώμα του κατέληξε στα δίχτυα του, ανήμπορου να αντιδράσει, Καλλιακμάνη.

Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο πρώτο ημίχρονο και ενώ οι «μελανόλευκοι» είχαν προηγηθεί με τον Νικολόπουλο (7’), ο πρώτος βοηθός διαιτητή Δ. Γεωργαράς… στέρησε δύο φορές στον Παναιγιάλειο τη δυνατότητα να διεκδικήσει ακόμα ένα τέρμα, όταν σε ισάριθμες φάσεις υπέδειξε λανθασμένα σε θέσεις οφσάιντ τους Βλαστό (30’) και Πάβελα (42’). Κάτι που τόνισε άλλωστε στη συνέντευξη Τύπου και ο προπονητής της αιγιώτικης ομάδας, Γιώργος Βλαστός.

Πάντως, βάσει της εικόνας του αγώνα, το τελικό αποτέλεσμα δεν πρέπει να άφησε καμία ομάδα παραπονούμενη. Ο Παναιγιάλειος φάνηκε επηρεασμένος από την πολυήμερη αποχή του από την αγωνιστική δράση, με αποτέλεσμα μετά το πρώτο ημίωρο του αγώνα να μην μπορεί να γίνει απειλητικός, ενώ φάνηκαν και οι απουσίες των τιμωρημένων Ντόμα και Μαντά, αφού η μεσαία γραμμή των «μελανόλευκων» ήταν χθες… ανύπαρκτη. Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να διαθέτουν καλές μονάδες στο ρόστερ τους και να έχουν καλή κυκλοφορία της μπάλας, καλύπτοντας σωστά τους χώρους, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις στη «μελανόλευκη» περιοχή.

Έτσι, το τελικό αποτέλεσμα άφησε μια γλυκόπικρη γεύση στον Παναιγιάλειο, που έχασε την ευκαιρία να διατηρήσει το απόλυτο στην έδρα του κι ένα αίσθημα ικανοποίησης στους φιλοξενούμενους που με την εύνοια της τύχης πήραν έναν πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό.

ΦΙΛΜ

8’ ΓΚΟΛ: Ύστερα από εξαιρετική συνεργασία Πάβελα - Αποσκίτη και συρτή σέντρα του τελευταίου, ο Νικολόπουλος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζάγιατς
19’ Κεφαλιά του Μαστραντώνη απέκρουσε ο Καλλικμάνης
27’ Ο Νικολόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ο Αποσκίτης από πλεονεκτική θέση με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ
72’ ΓΚΟΛ: Ο Ζαφειρόπουλος προσπάθησε να διώξει την μπάλα, όμως αυτή κόντραρε στον Καπουράνη και κατέληξε στα δίχτυα του Καλλικμάνη
90’ Ύστερα από λάθος έξοδο του Ζάγιατς, η μπάλα έφτασε στον Πάβελα, που έπιασε ένα «άψυχο» σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα σώματα των φιλοξενούμενων

INFO

•    Για τρίτο συνεχόμενο ματς του Παναιγιαλείου ο Δ. Γεωργαράς ορίζεται βοηθός διαιτητή και καταφέρνει να συγκεντρώσει και πάλι τα δικαιολογημένα παράπονα των «μελανόλευκων» από λανθασμένες υποδείξεις του.
•    Οι λανθασμένες υποδείξεις του Γεωργαρά κατάφεραν, μάλιστα, να βγάλουν από τα… ρούχα του και τον Γιώργο Χελάκη, ο οποίος αμέσως μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου μπήκε στο γήπεδο και διαμαρτυρήθηκε έντονα για τις προκλητικές υποδείξεις του πρώτου βοηθού διαιτητή.
•    Στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου βρέθηκε και ο προπονητής της Καλλιθέας, Σάββας Παντελίδης, ο οποίος κατασκόπευσε δύο ομάδες που θα αντιμετωπίσει η ομάδα του στη συνέχεια.
•    Πριν από την έναρξη του αγώνα ο Γιώργος Βλαστός κατευθύνθηκε στον πάγκο των φιλοξενούμενων για να χαιρετήσει -διά χειραψίας- τον συνάδελφό του Πέτρο Μίχο.
•    Την παρθενική τους συμμετοχή στην 18άδα έκαναν χθες οι Παπαδιονυσίου και Αγγελόπουλος, με το δεύτερο μάλιστα να επιστρέφει από πολυήμερη απουσία λόγω τραυματισμού.

ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑΙΤΗΤΗ

Στα δύο οφσάιντ που υπέδειξε ο πρώτος βοηθός διαιτητή στάθηκε στις δηλώσεις του ο προπονητής του Παναιγιαλείου, Γιώργος Βλαστός, ο οποίος μάλιστα χαρακτήρισε το τελικό αποτέλεσμα δίκαιο έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι. «Είχα δει το Ρουφ δύο φορές και είχα διαπιστώσει ότι είναι μια καλή ομάδα, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ξέρει να καλύπτει τους χώρους. Στο σημερινό (σ.σ. χθεσινό) παιχνίδι είχαμε ως στόχο να πετύχουμε γκολ και να αφήσουμε τον αντίπαλο στη συνέχεια να κάνει παιχνίδι, δίνοντάς του χώρο. Ωστόσο, θα σταθώ στις δύο φάσεις του πρώτου ημιχρόνου όπου έγιναν λανθασμένες υποδείξεις οφσάιντ, στερώντας μας ίσως από ένα γκολ. Στην επανάληψη έβαλα έναν παίκτη στο κέντρο και στην ουσία δεν κινδυνεύσαμε. Ο αντίπαλός μας μπορεί στο διάστημα αυτό να είχε την υπεροχή, αλλά δεν έκανε τίποτε παραπάνω. Όμως, σε μία φάση που δεν έδειχνε επικίνδυνη δεχτήκαμε την ισοφάριση. Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι θεωρώ το αποτέλεσμα δίκαιο».

Π. Μίχος: «Μπορούσαμε την νίκη»

Ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα έδειχνε να είναι μετά τη λήξη του αγώνα ο προπονητής του ΠΑΟ Ρουφ, Πέτρος Μίχος, ο οποίος ωστόσο τόνισε ότι αν μια ομάδα μπορούσε να πάρει την νίκη αυτή είναι η δική του. «Κατ’ αρχάς θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν σήμερα (σ.σ. χθες). Ωστόσο, έγιναν κάποια αμυντικά λάθη και σε ένα από αυτά το Αίγιο κατάφερε να πετύχει γκολ. Άλλωστε, είχα τονίσει στα παιδιά ότι αν το Αίγιο μπαίνει στην περιοχή είναι επικίνδυνο. Στο δεύτερο ημίχρονο ελέγξαμε το κέντρο και βγήκαμε στην επίθεση, καταφέρνοντας τελικά να ισοφαρίσουμε.

Πάντως, εάν μια ομάδα μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη, αυτή ήταν η δική μου. Εύχομαι στο Αίγιο να βρει το δρόμο του και πιστεύω ότι θα το κάνει. Πρέπει οι Αιγιώτες να υποστηρίξουν την ομάδα και να γεμίζουν τις κερκίδες, όπως έκαναν στο παρελθόν, οπότε είχα την τύχη να το ζήσω προσωπικά».