Πάτησε κορυφή ο Βύζας

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 21 Οκτώβριος 2009

1010_400Στην κορυφή της βαθμολογίας του Νοτίου Ομίλου της Γ’ Εθνικής, ισόβαθμος με την Καλλιθέα (12 β.), βρέθηκε ο Βύζας Μεγάρων, έπειτα από την εντός έδρας νίκη του επί της Αγίας Παρασκευής με σκορ 1-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Την ευκαιρία να ξεπεράσει την Καλλιθέα, η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο από τους υπόλοιπους της πρώτης πεντάδας, εκμεταλλευόμενος το ρεπό της, έχασε ο Κεραυνός Κερατέας, που ηττήθηκε 1-0 στη Ζάκυνθο από την τοπική ομάδα.Συνοπτικά όλα τα ματς της αγωνιστικής:

Κόρινθος - Ολυμπιακός Χερσονήσου 0-2

Πέρασε και δεν σταμάτησε από την Κόρινθο ο Ολυμπιακός Χερσονήσου, ο οποίος επιβλήθηκε με 2-0 της ομώνυμης ομάδας με γκολ των Τζανετή στο 60’ και Κίτσιυ στο 86’.

Βύζας - Αγία Παρασκευή 1-0

Η εύστοχη εκτέλεση φάουλ του Σεμερτζίδη στο 51’ ήταν αρκετή για να χαρίσει τη νίκη στην Αγία Παρασκευή, επί του Βύζαντα, στο Δημοτικό Γήπεδο Μεγάρων.

Αίας Σαλαμίνας - Ασπρόπυργος 0-0

«Λευκή» ισοπαλία για τον Αίαντα και τον Ασπρόπυργο, στη Σαλαμίνα, σε ένα παιχνίδι πολύ κακό παιχνίδι για αμφότερους τους αντιπάλους, που γρήγορα θα ξεχαστεί.

Χαϊδάρι - Πλατανιάς Χανίων 2-2

Θέαμα και γκολ προσέφεραν Χαϊδάρι και Πλατανιάς Χανίων, οι οποίοι μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας, αν και οι φιλοξενούμενοι έβαλαν… ένα γκολ παραπάνω! Ο Πότσι με κεφαλιά στο 37’ έθεσε σε θέση οδηγού τους Κρητικούς, αλλά ο Μπενετάτος ισοφάρισε στο 65’ με σουτ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 69’ με τον Πάγκαλο, αλλά ο Χαρατσής με αυτογκόλ στο 80’ χάρισε τον βαθμό στους γηπεδούχους.

Σαρωνικός - Παναργειακός 0-2

Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο έβαλε ο Παναργειακός και νίκησε άνετα, με 1-0, τον Σαρωνικό. Ο Μπενίτες στο 43’ και ο Πλεμμένος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χρίστηκαν σκόρερ.

Ζάκυνθος - Κεραυνός Κερατέας 1-0

Ο Κεραυνός Κερατέας έχασε χρυσή ευκαιρία να προηγηθεί στην αναμέτρησή του με τη Ζάκυνθο, εκτός έδρας, καθώς ο Κουσκουνάς έχασε πέναλτι στο 34’. Και επειδή, ως γνωστόν, η μπάλα τιμωρεί, δέχθηκε το γκολ από τον Παναγιωτίδη στο 72’ και ηττήθηκε.

Σε αναμετρήσεις για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Βισαλτιακός - Αναγέννηση Επανωμής 0-1

Εθνικός Φιλιππιάδας - Βέροια 0-0

Μακεδονικός - Θερμαϊκός 1-0

Δόξα Κρανούλας - Κοζάνη 1-1

Νίκη Βόλου - Πυρσός Γρεβνών 2-1

Φωκικός - ΠΑΟ Νέων Επιβατών 1-0

Εορδαϊκός - Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-0

Καστοριά - Οδυσσέας Αναγέννησης 0-5