Αρχική arrow Ποδόσφαιρο arrow Super league arrow Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι ο Παναθηναϊκός, ακολουθούν με νίκες Ολυμπιακός και Αστέρας Τρίπολης

Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι ο Παναθηναϊκός, ακολουθούν με νίκες Ολυμπιακός και Αστέρας Τρίπολης

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Δευτέρα, 28 Σεπτέμβριος 2009

Στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας, ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 στο ΟΑΚΑ την τυπικά γηπεδούχο ΑΕΚ και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς μετρά πλέον πέντε επιτυχίες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Σαλπιγγίδης στο 48ο λεπτό. Αντίθετα, για την Ενωση ήταν η δεύτερη συνεχής εντός έδρας ήττα, επίσης σε ντέρμπι, καθώς είχε προηγηθεί το 1-2 του Ολυμπιακού την περασμένη Τετάρτη, με αποτέλεσμα ο «Δικέφαλος» να απέχει πλέον οκτώ βαθμούς από την κορυφή.

Μετά την παρέλευση του πρώτου δεκάλεπτου ο ρυθμός έγινε γρήγορος, όμως, παρά τη διάθεση των ποδοσφαιριστών για επιθετικό ποδόσφαιρο, οι μεγάλες φάσεις έλειψαν κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Η πρώτη «υποψία» ευκαιρίας καταγράφηκε στο 14ο λεπτό, όταν από κεφαλιά-πάσα του Μαϊστόροβιτς ο Γιάχιτς με νέα κεφαλιά από καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η καλύτερη στιγμή στο πρώτο μισό του αγώνα δημιουργήθηκε στο 43΄, όταν στο γύρισμα του Σκόκο από αριστερά ο Κατσουράνης έβαλε σε δοκιμασία τα αντανακλαστικά του Τζόρβα, ο οποίος με το πόδι απέτρεψε το αυτογκόλ, παραχωρώντας κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ για τον Παναθηναϊκό, καθώς στο 48ο λεπτό ο Σαλπιγγίδης με αριστερό συρτό σουτ αξιοποίησε το γύρισμα του Κατσουράνη, «νικώντας» τον Σάχα. Κι ενώ κανείς θα περίμενε την αντίδραση της ΑΕΚ, αφού ο χρόνος για να επιχειρηθεί η ανατροπή ήταν αρκετός, η Ενωση δεν φάνηκε ικανή να απειλήσει.

Μάλιστα, οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που έχασαν μια καλή ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Σισέ στο 69΄ να επιχειρεί ωραίο πλασέ εν κινήσει στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο 82΄ ένα καλό σουτ του Κατσουράνη έστειλε τη μπάλα επίσης ελάχιστα άουτ, στο 88΄ ο Σισέ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν έφυγε μόνος, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και ο Σάχα μπλόκαρε, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τζόρβας απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Αραούχο, στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα.

Διαιτητής: Μ. Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
Κίτρινες: Γιάχιτς - Λέτο, Σαλπιγγίδης
ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Χουανφράν, Γιάχιτς, Μαϊστόροβιτς, Καφές, Γιαχάγια (68΄ Παυλής), Μαντούκα, Σκόκο (77΄ Ταχτσίδης), Γκερέιρο (71΄ Λεονάρντο), Μπλάνκο.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Βύντρα, Καντέ (84΄ Γκάμπριελ), Μπιέρσμιρ, Σαριέγκι, Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο, Καραγκούνης (61΄ Σισέ), Λέτο, Σαλπιγγίδης (79΄ Νίνης).

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας πανηγύρισε σήμερα η Καβάλα. Η ομάδα του Γιάννη Παπακώστα κατέβαλε την αντίσταση του Ηρακλή στο «Ανθή Καραγιάννη» με 1-0, σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική. Το τέρμα που χάρισε το «τρίποντο» στους «αργοναύτες» σημείωσε ο Ντουγκλάο στο 67΄.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απείλησαν δις την εστία του Ηρακλή, ωστόσο ο Κοβαλέφσκι απέκρουσε την κεφαλιά (5΄) και το σουτ (7΄) του Σουλτανίδη. Ο Ηρακλής «απάντησε» στις ευκαιρίες στο 20΄, όταν ο Επστάιν βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν κατάφερε να «νικήσει» τον Ιτάνζ, ο οποίος στο 26΄ απέκρουσε και την εκτέλεση φάουλ του Ντίκα. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 36΄, όταν το σουτ του Σουλτανίδη, ο οποίος επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Κοβαλέφσκι, έφυγε άουτ.

Στο 47΄ ο Σουλτανίδης έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ωστόσο ο Κοβαλέφσκι απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 49΄ ο Ντίκα έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ιτάνζ.

Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ στο 54΄, όταν ο Μεντί έκανε τη σέντρα απο αριστερά και ο Ορούμα, χωρίς να αφήσει την μπάλα να πέσει κάτω, έπιασε ένα σουτ, το οποίο την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ηρακλή.

Οι «αργοναύτες» συνέχισαν να πιέζουν και στο 55΄ το σουτ του Ορούμα έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοβαλέφσκι. Τελικά η Καβάλα ευτύχησε να «ανοίξει το σκορ» στο 67΄, όταν ο Ντικρόκ έκανε τη σέντρα και ο Ντουγκλάο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ηρακλή. Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι κι έτσι η Καβάλα πανηγύρισε τη δεύτερη εντός έδρας και συνολικά τρίτη επιτυχία της στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Σταθόπουλος (Αχαϊας)
Κίτρινες: Ντομπρασίνοβιτς, Παβίσεβιτς, Ιτάνζ - Μάρτος
ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Παπακώστας): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Ντομπρασίνοβιτς, Ορούμα, Μεντί (88΄ Λάκης), Ντικρόκ, Οικονόμου, Ψωμάς, Σουλτανίδης (81΄ Ρινκόν), Ντουγκλάο, Ονουάτσι (75΄ Ιωάννου).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Όλεγκ Προτάσοφ): Κοβαλέφσκι, Κατσαμπής, Ντιέ, Μάρτος, Ντίκα, Παπαστεριανός (64΄ Ντάλα Μπόνα), Γιαννούλης, Ιάκομπ (82΄ Γιάντσης), Επστάιν (82΄ Μιλάνο), Λέκι, Κονέ.

Στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος παραμένει ο Αστέρας Τρίπολης που νίκησε 2-1 τον Λεβαδειακό. Μεγάλη νίκη για τον Εργοτέλη 4-0 τον Πανθρακικό. Στο 0-0 έμειναν Ατρόμητος-ΠΑΟΚ. Στα χθεσινά αποτελέσματα, Ολυμπιακός - Πανιώνιος 1-0, Λάρισα - ΠΑΣ 0-0 και Άρης - Σκόντα Ξάνθη 1-0.

Το αποτελέσματα της πέμπτης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ 26 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
ΛΑΡΙΣΑ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 0-0
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-0 (17' Ζαϊρί)
ΑΡΗΣ - SKODA ΞΑΝΘΗ 1-0 (90+2' Αμπρέου)

ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-1 (66' Μπαστία, 80' Τσέζαρεκ/ 59' Ναπολεόνι)
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 4-0 (36’ πεν. Τζούνιορ, 63’ Μπούντιμιρ, 87’ Μπέτο, 88’ Λεάλ)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ. - Π.Α.Ο.Κ. 0-0
ΝΕΑ ΚΑΒΑΛΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ 1-0
Α.Ε.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 21:15 ΝOVA