Αρχική arrow Ποδόσφαιρο arrow Super league arrow Superleague: "Απόδραση" του Ολυμπιακού από τη Τούμπα, νίκη του Παναθηναϊκού 2-1 επι του Άρη στο ΟΑΚΑ

Αξιολόγηση χρηστών: ONONONONON / 1
Φτωχό Αριστο
Δευτέρα, 21 Σεπτέμβριος 2009

torosidis_paok_2009Ο Ολυμπιακός, αν και βρέθηκε πίσω στο σκόρ μόλις στο 10ο λεπτό, κατάφερε να ανατρέψει το ματς και να πάρει ένα πολύ μεγάλο "διπλό" σε μια από τις δυσκολότερες έδρες του Ελληνικού πρωταθλήματος. Η παράδοση δε που θέλει τον Ολυμπιακό να φεύγει θριαμβευτής από την Τούμπα τα τελευταία δώδεκα χρόνια συνεχίστηκε και φέτος. Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν ο Ντιόγκο και ο Αβράαμ Παπαδόπουλος. "Κεφάλι" στο σκορ για τον ΠΑΟΚ είχε δώσει με ανάποδη κεφαλιά ο Βιεϊρίνια.

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της Superleague, o Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 του Άρη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία, κυρίως για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε προσπάθεια του Κάμπορα να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 90ο λεπτό.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 1-2
Με γκολ του Αβραάμ Παπαδόπουλου στο 90΄, ο Ολυμπιακός "άλωσε" την Τούμπα, επικρατώντας 2-1 του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Βιεϊρίνια στο 10΄, ενώ ο Ντιόγκο είχε ισοφαρίσει για τους "ερυθρόλευκους" στο 41΄.

Το ματς της Τούμπας ξεκίνησε με γρήγορο γκολ, καθώς με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου, ο Βιεϊρίνια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Σορλέν. Το προβάδισμα έδωσε άλλη δυναμική στον ΠΑΟΚ, που κράτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς ωστόσο να απειλεί την εστία του Νικοπολίδη.

Οι πολλές απουσίες του Ολυμπιακού σίγουρα έπαιξαν το ρόλο τους στο να παρουσιαστεί και πάλι νωθρός επιθετικά ο πρωταθλητής, χωρίς να γίνεται σε καμία περίπτωση ανησυχητικός για τον Κώστα Χαλκιά. Ομως, όπως αποδείχθηκε και στο ματς με την Αλκμααρ, μία φορά μπορεί να αποδειχθεί αρκετή. Στο 41΄, ο Τοροσίδης κυνήγησε μια βαθιά μπαλιά, πρόλαβε να κάνει τη σέντρα και ο Ντιόγκο -ξεχασμένος από την άμυνα των γηπεδούχων- ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός "άγγιξε" το 2-1, με τρόπο πανομοιότυπο με αυτόν του πρώτου γκολ. Σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά στο 59΄, πάλι μόνος ο Ντιόγκο, αλλά αυτήν τη φορά ο Χαλκιάς απέκρουσε την κεφαλιά του Βραζιλιάνου. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του και στο διάστημα 70΄-75΄ είχε τρεις καλές στιγμές με τα σουτ των Σορλέν, Φωτάκη και την κεφαλιά του Τσιρίλο που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ομως, η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον "Δικέφαλο του Βορρά" χάθηκε στο 77΄ με τον Φιλομένο να μπαίνει ανάμεσα στους Παπαδόπουλο, Μέλμπεργκ, να κλέβει τη μπάλα και να τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη. Κι ενώ όλοι έδειχναν συμβιβασμένοι με την ιδέα της ισοπαλίας, στο 90΄ μετά από σέντρα του Ντουντού και πρώτη κεφαλιά από τον Τοροσίδη ο Αβραάμ Παπαδόπουλος χάρισε στους πρωταθλητές μια πολύ σπουδαία νίκη.

Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)
Κίτρινες: Φωτάκης, Φιλομένο - Λεονάρντο
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία (84΄ Ιβιτς), Τσιρίλο, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς (46΄ Φιλομένο), Λίνο, Φωτάκης, Κουτσιανικούλης, Βιεϊρίνια (89΄ Κονσεϊσάο), Σαβίνι
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλος, Στολτίδης, Ντιόγκο (89΄ Γκαλίτσιος), Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Ντουντού, Λεονάρντο (86΄ Οσκαρ), Λεντέσμα, Τοροσίδης.

Παναθηναϊκός - Άρης 2-1
Συναρπαστικό ματς με πολλές φάσεις στο Ολυμπιακό Στάδιο, όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-1 του Αρη, στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ρονάλντο Γκιάρο στο 36΄, αλλά στη συνέχεια με αυτογκόλ του Αμπρέου (42΄) και γκολ του Κατσουράνη στο 83΄ οι "πράσινοι" πήραν την τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες και παραμένουν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Σ΄ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, συνέβησαν... τα πάντα στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός "πληγώθηκε" στα άκρα, καθώς υποχρεώθηκε σε αναγκαστικές αλλαγές για τραυματισμούς του Δάρλα (μόλις στο 5΄) και του Μαρίνου (στο 27΄). Και ο Αρης είχε τη δική του απώλεια, με τον Ναφτί να αποχωρεί με πρόβλημα στο 33΄ αφήνοντας τη θέση του στο Ρόβα.

Μετά από το δυνατό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού και μια πολύ καλή ευκαιρία στο 8ο λεπτό, όταν ο Σηφάκης απέκρουσε στους του Νίνη και στη συνέχεια ο Σαλπιγγίδης έστειλε τη μπάλα άουτ, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς. Εχασαν κλασική ευκαιρία με τον Αμπρέου, που εκμεταλλεύθηκε τραγικό λάθος του Σαριέγκι, αλλά καθυστέρησε και ο Βάσκος τον πρόλαβε για να... εξιλεωθεί.

Ομως στο 36΄ από το φάουλ του Φλάβιο, ο Νασούτι με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Ρονάλντο Γκιάρο, που από πολύ κοντά άνοιξε το σκορ. Οι αποδοκιμασίες έγιναν πολύ έντονες από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού, αλλά διήρκεσαν περίπου πέντε λεπτά. Στο 42΄ ο Λέτο εκτέλεσε φάουλ και ο Αμπρέου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (1-1).

Με τον Αμπρέου να χάνει μία ακόμα σπουδαία ευκαιρία στο 52΄ (σουτ άουτ σε κλασικό τετ-α-τετ με τον Τζόρβα) άρχισε και το β΄ ημίχρονο. Μετά από λίγο ο Ουρουγουανός αντικαταστάθηκε, αφού σίγουρα δεν ήταν η μέρα του! Οι γηπεδούχοι "απάντησαν" με σουτ του Σαλπιγγίδη και απόκρουση του Σηφάκη στο 55΄, ενώ ο Κρητικός γκολκίπερ ήταν τυχερός όταν στο 68΄ είδε τη μπάλα να έρχεται πάνω του, από προσπάθεια του Αράνο να διώξει.

Λίγο έλειψε ο Αρης να πετύχει δεύτερο αυτογκόλ. Στο μεταξύ, οι ατυχίες για τον Παναθηναϊκό δεν είχαν τέλος, με τον Σπυρόπουλο να εγκαταλείπει τραυματίας και τον Καραγκούνη να παίρνει τη θέση του. Αυτός όμως που "καθάρισε" για τους "πράσινους" ήταν για ακόμα μία φορά (όπως και στο ματς με την Ξάνθη) ο Κώστας Κατσουράνης. Στο 83΄ ο διεθνής μέσος βρέθηκε στην κατάλληλη θέση μετά την παράλληλη μπαλιά του Σαλπιγγίδη και από πολύ κοντά διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό 2-1. Δίκαια διαμαρτύρονται οι Θεσσαλονικείς για σπρώξιμο του Σαριέγκι στον Κάμπορα, μέσα στην περιοχή, στο 90΄.

Διαιτητής: Ντάκος Μ. (Ξάνθης)
Κίτρινες: Νίνης, Βύντρα, Σαριέγκι, Κατσουράνης, Σισέ - Ρόβας, Ρονάλντο, Νασούτι, Σηφάκης, Φερνάντες, Κάμπορα
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Σαριέγκι, Νίνης, Σισέ, Λέτο, Σαλπιγγίδης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Μπίερσμιρ, Δάρλας (5΄ λ.τρ. Σπυρόπουλος, 72΄ λ.τρ. Καραγκούνης), Μαρίνος (27΄ λ.τρ. Βύντρα), Κατσουράνης
ΑΡΗΣ (Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Ναφτί (33΄ λ.τρ. Ρόβας), Φερνάντες, Κόκε, Γκρατσιάν (85΄ Χαβίτο), Αμπρέου (63΄ Κάμπορα), Νασούτι, Φλάβιο.

Στα άλλα ματς: ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννενα 1-1, Λεβαδειακός- Εργοτέλης 2-2 και Ξάνθη-Πανθρακικός 1-0. Στους αγώνες του Σαββάτου, ο Ηρακλής νίκησε 2-1 τη Λάρισα στο «Καυταντζόγλειο». Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 1-3 στη Νέα Σμύρνη του Πανιωνίου. Η Καβάλα ξεπέρασε με 2-1 το εμπόδιο του Ατρομήτου.

Τα αποτελέσματα της τέταρτης αγωνιστικής:

ΝΕΑ ΚΑΒΑΛΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ. 2-1 (45' Ονουάτσι, 56' Σουλτανίδης/ 45+2' Φαβάλι)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-3 (69' Όμο/ 5' Τσέζαρεκ, 39', 42' Έντερ)
ΗΡΑΚΛΗΣ - ΛΑΡΙΣΑ 2-1 (65’Επστάιν, 71’ Ιάκομπ/ 70’ Αμπουχατζίρα)
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 2-2 (18', 56' Μπάρκογλου/ 68' Χίμπλινγκερ, 75' Μπούντιμιρ)
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - Α.Ε.Κ. 1-1 (81' Κοντουγουλίδης/ 52' Νέμεθ)
SKODA ΞΑΝΘΗ - ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 1-0 (45' Στρμπα)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ 2-1 (42’ αυτογκόλ Αμπρέου, 82’ Κατσουράνης/ 37’ Νασούτι)
Π.Α.Ο.Κ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2 (10’ Βιερίνια/ 41’ Ντιόγκο, 90’ Αβρ. Παπαδόπουλος)