Αχ, αυτά τα δοκάρια…

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 21 Οκτώβριος 2009

2300_400Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας διεξήχθη το παιχνίδι ανάμεσα στον Αχαιό και τον Ίκαρο Λακκόπετρας, που έληξε με 1-1. Το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς επικράτησαν το πάθος και η δύναμη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ σκληρό ποδόσφαιρο.Το α’ ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στον Ίκαρο, καθώς ήταν αυτός που είχε τις ευκαιρίες, αλλά και τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Από την άλλη, ο Αχαιός περιορίστηκε στα αμυντικά του καθήκοντα, προσπαθώντας να δημιουργήσει ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις, όμως χωρίς αποτέλεσμα. Στο πρώτο εικοσάλεπτο η ομάδα της Λακκόπετρας «σημάδεψε» δις τα δοκάρια του Μπαρδάκη, το πρώτο μόλις στο 2’, όταν ο Πετρόπουλος βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και σούταρε, με την μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι.

Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Νικολόπουλου στο 15’, ο οποίος σούταρε από τα δεξιά, με την μπάλα να προσκρούει αυτή τη φορά στο δεξί κάθετο δοκάρι του πορτιέρο του Αχαιού. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν την κατοχή και τις ευκαιρίες.
Το δεύτερο ημίχρονο απέδειξε και στις δύο ομάδες ότι η μπάλα, αν χάνεις τις ευκαιρίες, σε τιμωρεί.

Αυτό έγινε και στο συγκεκριμένο παιχνίδι, καθώς είχαμε ανατροπή σκηνικού στην επανάληψη, με τον Αχαιό να μπαίνει πιο δυνατά και να προηγείται στο 57’ με την χρυσή αλλαγή του Βασίλη Μαρκάτου, τον Τσελέπη Ν., ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την ολιγωρία τού ως τότε αλάνθαστου Νίκου Ιωάννου, βρέθηκε τετ α τετ με τον Γεωργακοπουλο και πλάσαρε τον ιδανικά. Η ομάδα του Σαραβαλίου μετά το τέρμα πίεσε και για την επίτευξη και αλλού τέρματος, χάνοντας διαδοχικές ευκαιρίες με τον Μιχαλητσιάνο και τον Μπάλλα.

Ο Ίκαρος μετά το 70’ ξύπνησε από τον λήθαργο που είχε πέσει και σε συνδυασμό με την είσοδο του Φωτόπουλου έκανε την αντεπίθεση, φτάνοντας τελικά στην ισοφάριση στο78’ με τον παίκτη που προαναφέραμε. Έπειτα από το τέρμα, το μόνο που κυριάρχησε ήταν τα σκληρά μαρκαρίσματα, με αποτέλεσμα να μείνει το 1-1.

ΖΗΡΙΑ - ΑΚΡΑΤΑ 0-2

Τι κι αν έπαιζε με 10 παίκτες από το 42’, η Ακράτα ήταν καλύτερη από τον αντίπαλό της και πέρασε από τη Ζήρια, κερδίζοντας με 2-0 (φωτό). Η αρχή έγινε στο 10ο λεπτό όταν ο Κανελλόπουλος άνοιξε το σκορ και το δρόμο προς τη νίκη. Λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ο Δημητρόπουλος δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης επειδή εξύβρισε αντίπαλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζήρια μπήκε δυνατά, έχασε τετ α τετ με τον Μπαρμπούνη στο 48’ και στο 55’ μεγάλη ευκαιρία σε κοντινό σουτ του Βλάχου. Και στις δύο περιπτώσεις ο Μούζος έσωσε την ομάδα τους με σπουδαίες επεμβάσεις. Στο 70’ η Ακράτα έβαλε τις βάσεις για την επικράτησή της με τον Σταματόπουλο να κάνει το 2-0. Οι γηπεδούχοι και πάλι πίεσαν για να μειώσουν, αλλά το σκορ παρέμεινε μέχρι τέλους.
Σφύριξε ο Α. Λαγός.

ΖΗΡΙΑ (Μιχάλης Κοντογιάννης): Γαλαριώτης, Γιαννιώτης, Ρίτης, Μπαρμπούνης, Σπανός, Λαλάης Λ., Τσαμτσούδης Θ., Τσαμτσούδης Γ. (84’ Μεσημέρης), Βλάχος Ν., Τρίψας, Μπουλούμπασης (61’ Δαλιάνης).
ΑΚΡΑΤΑ (Μάριος Καπετανάκης): Μούζος, Νικολακόπουλος, Μεντής, Ζαφειρόπουλος, Ζίζηλας, Σταματόπουλος, Παρανάς (75’ Τσούρας), Κανελλόπουλος (90’ Γράγγος), Μητρόπουλος Μ., Γεωργακόπουλος.