Αρχική arrow Ποδόσφαιρο arrow Τοπικό arrow Α Αχαϊας arrow ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Π.: Ο Καλόγηρος έσωσε την παρτίδα!

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Π.: Ο Καλόγηρος έσωσε την παρτίδα!

Αξιολόγηση χρηστών: ONONONONON / 1
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 21 Οκτώβριος 2009

2200_400Ματς για γερά νεύρα εκτυλίχθηκε στο γήπεδο των Ζαρουχλεΐκων για την τέταρτη αγωνιστική. Αναγέννηση και Αστραπή αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Το παιχνίδι στηρίχθηκε στη δύναμη και το πάθος και το θέαμα πήγε περίπατο. Οι καιρικές συνθήκες ήταν αντίξοες και στάθηκαν εμπόδιο στις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο βαρύ αγωνιστικό χώρο με στόχο τη νίκη και έδειξαν τις προθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά.

Ωστόσο, κατείχαν φλύαρη υπεροχή και δεν δημιούργησαν κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Το πρώτο μέρος αναλώθηκε στις σκληρές μονομαχίες και ο ρέφερι της αναμέτρησης, Κωνσταντάκης, μοίραζε τις κάρτες με το «τσουβάλι». Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες των δύο ομάδων θυμήθηκαν για λίγο και το θέαμα και το επίπεδο του παιχνιδιού βελτιώθηκε.

Η Αστραπή άρχισε να βγαίνει από το «καβούκι» της και στο 39’ ευτύχησε να προηγηθεί με τον Βερβέρογλου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ που εκτελέστηκε από αριστερά από τον Στεργιούλα και με προβολή άνοιξε το σκορ. Η ομάδα του Ψαροφαΐου ανέβηκε λόγω του προβαδίσματος και στο 42’ λίγο έλειψε να «καθαρίσει» το ματς με αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ του Σαχίνη, που εξουδετερώθηκε με υπερένταση από τον Φίστο.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Δρακοπαναγιωτάκη και τους παίκτες του. Στο 51’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο στόπερ Ζησιμόπουλος, καθώς ο διαιτητής θεώρησε πως υπέπεσε σε φαουλ στον Παπαπαύλου. Όμως, η Αναγέννηση πείσμωσε από το συγκεκριμένο γεγονός και δεν πτοήθηκε μέχρι τη λήξη. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τσάλτας από στημένο ανάγκασε τον Παπαπαύλου σε δύσκολη επέμβαση.

Σε εκείνο το σημείο, η Αστραπή οπισθοχώρησε αδικαιολόγητα και προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα. Στο 66’ ο Σάκης Πεφάνης αντικατέστησε τον αμυντικό Ροδόπουλο με τον μέσο Βίκτορα Καραβία και ρίσκαρε για την ισοφάριση. Στο 71’ αποκαταστάθηκε η ισορροπία, καθώς ο Λεπενιώτης της Αστραπής πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης η βροχή δυνάμωνε, όπως και η κούραση, αλλά ο Καλόγηρος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη! Συγκεκριμένα, στο 86’ πήρε το «ριμπάουντ» από την ασθενή απομάκρυνση του Παπαπαύλου σε σέντρα του Β. Μαραγκού και με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στο «πλεκτό» και την ομάδα του στα ουράνια!

ΔΟΞΑ Π. - ΔΑΒΟΥΡΛΗΣ 0-0

Ισόπαλη χωρίς σκορ έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Δόξα Παραλίας και τον Δαβουρλή Κ’92. Η γηπεδούχος είχε την υπεροχή, αλλά θα μπορούσε κάλλιστα να χάσει το παιχνίδι αν ο Μπερτσιάς ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα στη φάση του 80’! Επιπροσθέτως, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Κουλούρη στο 65’. Η ομάδα του Κυριάκου Μπαζάρογλου ήταν καλύτερη, όμως βρήκε μπροστά της έναν πολύ καλό Παπαγιαβή, ο οποίος κράτησε το «μηδέν» στην εστία του.

Η λήξη της αναμέτρησης άφησε γλυκόπικρη γεύση και στις δύο ομάδες, που θα μπορούσαν να είχαν κατακτήσει τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Αυτή ήταν η Τρίτη ισοπαλία για το Δαβουρλή, ο οποίος προφανώς έχει «τσακωθεί» με τις νίκες.
Πάντως καμία από τις δύο ομάδες δεν άξιζε τη νίκη. Άλλωστε αυτό μεταφράζεται και από τον… μικρό κατάλογο των κλασικών ευκαιριών.     Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι.
Διαιτήτευσε ο Μακρυπόδης.

ΔΟΞΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ (Κυριάκος Μπαζάρογλου): Μαργαλιάς, Τοσκάι, Γεωργικόπουλος, Ράικος (89’ Πολίτης), Μάνης, Γιαννόπουλος, Σπηλιωτόπουλος, Οικονομόπουλος, Σιδέρης, Φραντζής, Σπάθης (46’ Μπράτης).
ΔΑΒΟΥΡΛΗΣ Κ’92 (Νίκος Παπαλάμπρου): Παπαγιαβής, Μπαράκος, Λαζαρίδης, Αθανασίου, Δημητρίου Α., Δημητρίου Δ., Οικονομόπουλος, Χόρτης, Κουλούρης (73’ Γεράνιος Π.), Σπύρος (46’ Κατσαΐτης), Μπερτσιάς.

ΡΩΜΑΝΟΣ - ΘΥΕΛΛΑ 0-2

Ένα ευχάριστο απόγευμα πέρασε η Θύελλα στο γήπεδο «Αν. Κάνιστρας» με αντίπαλο τον ουραγό Ρωμανό, καθώς επικράτησε εύκολα με 2-0 και διατηρήθηκε στην κορυφή τις βαθμολογίας. Οι ηττημένοι έχουν πολλά παράπονα (θεωρούν πως δεν τους δόθηκε πέναλτι) από τη διαιτησία του Θ. Σπανού. Η ομάδα του Θοδωρή Πατρώνη από την αρχή επέβαλε το ρυθμό της χωρίς να παίζει καλό ποδόσφαιρο. Ακόμα κι έτσι, όμως, σε κανένα σημείο του αγώνα δεν άφησε την ομάδα του Ρωμανού να διεκδικήσει κάτι παραπάνω.

Τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων, με τον Αργυρόπουλο να χρίζεται σκόρερ. Στο δεύτερο μέρος ο Θύμιος Αργυρόπουλος ξαναχτύπησε στο 60’, διπλασιάζοντας τα τέρματα γι’ αυτόν και για την ομάδα του. Παρουσιαστήκαν πολλές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ η Θύελλα, χωρίς αποτέλεσμα όμως.
Παράπονα από τον επόπτη της αναμέτρησης έχουν στον Ρωμανό, καθώς τους ακυρώθηκε κατά την άποψή τους καθαρό τέρμα.

ΡΩΜΑΝΟΣ: Οικονόμου, Σιδέρης, Ντουράκου, Τογιόπουλος, Φραγκούλιας Γ., Σπύρου (54’ Κοτικιάν), Σουγλέρης, Φραγκούλιας Α. (70’Ρήγας), Νιάχος Ζ, Λυμπέρης, Νιάχος Χ (66’ Κρόγκος).
ΘΥΕΛΛΑ: Θωμάς, Μπαλατής, Αντωνόπουλος, Καραχάλιος, Χριστόπουλος, Κάργας, Βλασσόπουλος (58’ Λυκούδης), Μπινιέρης (82’ Στουπάκης), Αργυρόπουλος, Σπυρόπουλος, Γκοτσόπουλος.