Ανατροπή

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 14 Οκτώβριος 2009

2304_400Ο Ίκαρος Πετρωτού υποδέχθηκε την Αναγέννηση Πατρών για την 3η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας και γνώρισε την ήττα με το επιβλητικό 5-2. Ο Ίκαρος προηγήθηκε με 2-0 με γκολ αρχικά του Χατίγια στο 20’ και του Λάβδα στο 33’.

Παρ’ όλα αυτά, στο 40’ ο Καραβίας σκόραρε και στο 55’ από δικό του σουτ ο Κοντογεωργόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και ισοφάρισε σε 2-2.
Ο Κουνάβης, με τη σειρά του, έφερε την Αναγέννηση μπροστά στο σκορ με 3-2 στο 65’ και ο Μανωλόπουλος στο 85’ έκανε το 4-2 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η εικόνα της ανατροπής ολοκληρώθηκε με ακόμη ένα γκολ από την πλευρά της Αναγέννησης, όταν ο Κουνάβης σκόραρε ξανά, διαμορφώνοντας το τελικό 5-2 στο 90’.
ΙΚΑΡΟΣ ΠΕΤΡΩΤΟΥ: Πόγκας, Ασημακόπουλος (55’ Αβράμης), Κοντογεωργόπουλος, Κρίττης, Βαγγελάτος, Φωτακόπουλος, Χατίγια, Αντωνόπουλος(75’ Νάκκος), Φράγκος (65’ Πάννος), Παπαδόπουλος, Λάβδας.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΑΤΡΩΝ: Φίστος, Καλόγηρος, Mπάδας, Ζησιμόπουλος, Ροδόπουλος (60’ Μανωλόπουλος), Τρίμπιτσης, Σταθόπουλος (46’ Αδαμόπουλος), Τζελέπης, Κουνάβης (46’ Μαραγκός), Μαραγκός Β., Καραβίας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΑΙΑΣ - ΑΧΑΙΟΣ ΣΑΡ. 3-2

Αήττητη παρέμεινε στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας η Αναγέννηση/Αίας, η οποία συνάμα πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στις καθυστερήσεις του Αχαιού με 3-2. Ήταν ένα παιχνίδι κέντρου, με λιγοστές φάσεις να δημιουργούνται μπροστά από τις δυο εστίες. Η αιγιώτικη ομάδα προηγήθηκε στο σκορ με τον Τσέντζο στο 24’ και διπλασίασε τα τέρματά της στο 36’ με τον Ραμπαβίλα με απευθείας εκτέλεση φαουλ. Ο Αχαιός από εκεί και έπειτα πίεσε και μείωσε δύο λεπτά πριν από το τέλος του α’ ημιχρόνου με τον Διαμαντόπουλο.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα του Σαραβαλίου να πιέζει και με την είσοδο του Σωτηρόπουλου να αλλάζει την εικόνα της. Έτσι, κατάφερε να φέρει στα ίσα το ματς στο 80’ με τον Μιχαλητσάνο. Όπως φάνηκε, όμως, ο Αχαιός λογάριαζε χωρίς τον Κατριμπούζα, ο οποίος ήταν η χρυσή αλλαγή του Γιάννη Μαυρόπουλου και στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη στην Αναγέννηση/Αίας.
Να σημειωθεί ότι ο Αχαιός έμεινε με δέκα παίκτες στο 88’ έπειτα από την αποβολή του Αντωνόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΑΙΑΣ: Γκίζας, Δόρλης Γ., Ραμπαβίλας (85’ Μακρής), Βαγενάς, Σπανός, Δορλής Γ., Καρβούνης (70’ Αγγελόπουλος), Ιβάνοφ, Τρίτσας, Κατσαρέλιας, (78’ Κατριμπούζας), Τσέντζος.
ΑΧΑΙΟΣ ΣΑΡΑΒΑΛΙΟΥ:
Γιαννακόπουλος, Σωτηρόπουλος Α. (46’ Σωτηρόπουλος) Ν., Ξυπολιάς, Μακρυπόδης (70’ Αναστασόπουλος), Μπάλλας, Κοντογεωργόπουλος, Αντωνόπουλος, Διαμαντόπουλος, Τσελέπής (75’ Ζαφειρόπουλος), Νικολόπουλος, Μιχαλητσιάνος.

ΖΗΡΙΑ - ΡΩΜΑΝΟΣ 3-0

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας πήρε η Ζήρια απέναντι στον Ρωμανό, με 3-0. Η ομάδα του Μιχάλη Κοντογιάννη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε μόλις στο 5’ με κεφαλιά του Τρίψα. Ο Ρωμανός ισορρόπησε μετά το 25’ το παιχνίδι, δημιουργώντας ευκαιρίες που πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Η Ζήρια διπλασίασε τα τέρματά της στο 58’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και πάλι από τον Τρίψα. Το τελικό 3-0 έκανε ο Μπουλούμπασης στο 74’, νικώντας τον Οικονόμου σε τετ α τετ. Ο Ρωμανός έχει παράπονα από τον διαιτητή Τζουανόπουλο, καθώς δεν υπέδειξε πέναλτι στο 60’ σε μαρκάρισμα του Λυμπέρη μέσα στην περιοχή.

ΖΗΡΙΑ: Γαλαριώτης, Σπανός, Λάλαης Ρήτης, Τσαμτσούλης Θ., Μπαρμπούνης, Γιαννιώτης, Καραΐνδος, Τσαμτσούλης Γ. (63’ Μεσημέρις), Τρίψας (70’ Μπουλούμπασης), Βλάχος Ν (79’ Μπαλαφούτης).