Άστραψε!

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 14 Οκτώβριος 2009

2203jpg_400Η ανατροπή της ανατροπής έγινε στο γήπεδο «Αν. Κάνιστρας» στο παιχνίδι ανάμεσα στην Αστραπή Ψαροφαΐου και τον Φωστήρα Οβρυάς, με τον γηπεδούχο να επικρατεί με 5-3. Οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα σε ένα ματς που επικράτησαν το πάθος και η δύναμη.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η αναμέτρηση για την Αστραπή, καθώς μόλις στο 3’ ο Σαχίνης έκανε το 1-0 με κεφαλιά έπειτα από ωραία σέντρα του Στεργιούλα. Ο Φωστήρας μέχρι το 20’ δεν απείλησε ιδιαιτέρα την εστία του Κόμπλα παρά μόνο με σουτ από μακρινή απόσταση.

Στο 22’ ήρθε η ισοφάριση για τους «κιτρινόμαυρους» με τον Κακαφώνη, που νίκησε με πλάσε τον γκολκίπερ της Αστραπής. Πριν συμπληρωθεί το μισάωρο η ομάδα του Π. Λεβεντάκου έκανε την ανατροπή παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ με τον Μπουρλάκη, έπειτα από σουτ.

Στην επανάληψη η Αστραπή συνέχισε το βιολί της σκοράροντας πάλι στα πρώτα λεπτά και συγκεκριμένα στο 49’ με τον Στεργιούλα, ο οποίος έκανε απίστευτη σέντρα-σουτ από τα δεξιά, κρεμώντας τον Κουτσαντώνη. Από εκεί και έπειτα η ομάδα του Ψαροφαΐου κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες του Φωστήρα να μένουν από δυνάμεις, με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να πάρει μεγαλύτερε διαστάσεις.

Το προβάδισμα για την ομάδα του Γ. Δρακοπαναγιωτάκη έδωσε η χρυσή αλλαγή που μπήκε στης αρχές του δευτέρου μέρους, Χαρισιάδης, στο 56’, ο οποίος στόπαρε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή και πλασάρε εύστοχα τον Κουτσαντώνη. Το 4-2 έκανε ο Μητροπουλος με σουτ στο 72’. Αξίζει να σημειωθεί ότι προηγήθηκε η εκπληκτική κούρσα από αριστερά του Σαμπανεΐ και η πασά «πάρε-βαλέ» στον φορ της Αστραπής. Έξι λεπτά αργότερα ο Χαρισιάδης ξαναχτύπησε, διπλασιάζοντας τα τέρματά του, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη.
Το μόνο που κατάφερε ο Φωστήρας ήταν να μειώσει στο 80’ με τον Μπούσιο και να γράψει το τελικό 5-3.

ΑΣΤΡΑΠΗ:
Κόμπλας, Στεργιούλας, Κορωνάκης, Λελενιώτης, Βερβέρογλου, Νικολάου, Σωτηρακόπουλος, Σαχίνης, (65’ Καναβός), Σαμπανεΐ, Ασλανίδης, (45’ Χαρισιάδης), Μητρόπουλος, (81’ Καραμάνος)
ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Κουτσαντώνης, Κόνδραλής, (45’ Βαλσάμης), Νίκας, (57’ Χαρίτος), Πανούσης,  Γιαννόπουλος,
Ντεντόπουλος, Ντούπι, Μπούσιος, Ξυπολιάς, (73’ Σουμπλάσης), Μπουρλάκης, Κακαφώνης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΔΟΞΑ Π. 1-0

Ο Ατρόμητος Πατρών υποδέχθηκε τη Δόξα Παραλίας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης σε ένα επεισοδιακό και για τις δύο πλευρές παιχνίδι. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, που έδωσε τη νίκη στον Ατρόμητο, πέτυχε στο 20ό λεπτό ο Κόκκας. Η Δόξα, από την πλευρά της, διαμαρτύρεται για ακυρωθέν γκολ που πέτυχε ο Φραντζής πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου 20αλέπτου και για πέναλτι που δεν δόθηκε στον ίδιο παίκτη λίγο πριν από τη συμπλήρωση των 90 λεπτών. Ο Ατρόμητος στη διάρκεια του αγώνα προέβη σε τρεις αναγκαστικές αλλαγές, ενώ από το 70ό λεπτό και μετά αγωνιζόταν με 10 παίκτες, αφού τραυματίστηκε ο Αναγνώστου. Τελικό σκορ, 1-0 υπέρ του Ατρομήτου.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΑΤΡΩΝ: Τούφας, Σκαπέρας (46’ Φραντζής), Κόκκας Α., Τεμπονέρας, Μουταφίδης, Αράπι Ν., Αναγνώστου, Σωτηρίου (16’ Κωνσταντινόπουλος ), Κόκκας Σπυρόπουλος Γ. (62’ Φουρλούκης), Αράπι Φ.