Βάφτηκε…πορτοκαλί

Αξιολόγηση χρηστών: ONONONONON / 5
Φτωχό Αριστο
Πέμπτη, 29 Οκτώβριος 2009

2310_400Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης του Ατρομήτου με την Αναγέννηση Πατρών, οι φιλοξενούμενοι προπορεύονταν των γηπεδούχων με βραχεία κεφαλή. Όμως, με το τελευταίο σφύριγμα του Αλεξανδρόπουλου, οι «πορτοκαλί» υπερίσχυσαν του αντιπάλου τους (2-1) και τον ξεπέρασαν στον πίνακα της βαθμολογίας.
Το παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο των Ζαρουχλεΐκων και οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν ιδανικές. Ο αγωνιστικός χώρος είχε επιβαρυνθεί και δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Αμφότεροι οι σύλλογοι εισήλθαν με πάθος για τη νίκη και ο αγώνας επιβεβαίωσε τον όρο του ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά. Ο τυπικά γηπεδούχος Ατρόμητος κατείχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και με οργανωτή τον Σωτηρίου δημιουργούσε ρήγματα στην άμυνα της Αναγέννησης. Ωστόσο, η πρώτη φάση προήλθε από τους «κυανέρυθρους» στο 16’ με πλασέ του Κ. Μαραγκού που πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Ο Ατρόμητος δεν πτοήθηκε και έπαιζε  οργανωμένα, αναζητώντας το γκολ, ενώ η Αναγέννηση προσπαθούσε με ανορθόδοξο τρόπο να πατήσει περιοχή.

Η υπεροχή του Ατρόμητου καρποφόρησε στο 25’ με «δράστη» τον Θεοτόκη Μουταφίδη, που εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία του κεντρικού αμυντικού διδύμου των φιλοξενουμένων και με προβολή άνοιξε το σκορ. Ο σκόρερ και οι συμπαίκτες του πίεζαν ασφυκτικά, προκειμένου να διπλασιάσουν το προβάδισμα, και τα κατάφεραν στο 40’ με τον Φρανκ Ατάρι, ο οποίος με σουτ έπειτα από λάθος του Κοπζάρου σημείωσε το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, καθώς ο Αλέκος Καραβίας μείωσε με σουτ, ύστερα από σύγχυση στη μεγάλη περιοχή του Τούφα.

Μετά την ανάπαυλα, η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε «γκραν γκινιόλ» και η ένταση ανέβηκε στο ζενίθ. Η Αναγέννηση με κεφαλιές του Κ. Μαραγκού στο 47’ και στο 49’ μπήκε δυναμικά, αλλά ο Ατρόμητος απάντησε με ισάριθμες ευκαιρίες. Αρχικά στο 54’ ο Αλέξης Κόκας είδε εκτός θέσης τον Φίστο και επιχείρησε να τον «κρεμάσει» και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φ. Ατάρι αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Παναγιωτόπουλος πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια σε δυνατό μαρκάρισμα στον Τσάλτα. Το συγκρότημα του Σάκη Πεφάνη πάλεψε για την ισοφάριση με παίκτη παραπάνω, όμως οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά. Έτσι, ο Ατρόμητος πανηγύρισε το σπουδαίο «τρίποντο» και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στην προσεχή αναμέτρηση με τη Νίκη Προαστείου.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΑΤΡΩΝ:Τούφας, Κωνσταντινόπουλος (81’ Αναγνώστου -),Μ. Ατάρι,Σ. Μουταφίδης, Τεμπονέρας, Τ. Κόκας,Θ. Μουταφίδης (66’ Τουρλούκης),Σωτηρίου (88’ Φραντζής -),Παναγιωτόπουλος,Φ. Ατάρι,Γ. Κόκας.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΑΤΡΩΝ:Φίστος,Μπάδας,Κοπζάρου,Τσίμπιτσης, Β. Μαραγκός,Καλόγηρος, Β. Καραβίας (46’ Μανωλόπουλος),Αδαμόπουλος,Τσάλτας (90’ Κουνάβης -)
Α. Καραβίας (46’ Τζελέπης),Κ. Μαραγκός

ΑΧΑΙΟΣ – ΔΟΞΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ 2-1

Η Δόξα Παραλίας, φιλοξενούμενη από τον Αχαιό Σαραβαλίου για την 5η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας, γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1. Πιο συγκεκριμένα, η Δόξα κατόρθωσε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με γκολ του Φραντζή στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης. Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν και οι γηπεδούχοι έκαναν το καμ μπακ. Ο Αχαιός ανέβασε την απόδοσή του στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και ισοφάρισε στο 80’ με τέρμα που πέτυχε ο Μιχαλιτσιάνος, ενώ δύο λεπτά αργότερα έκανε την ολική ανατροπή, πετυχαίνοντας ακόμη ένα γκολ με τον Ξυπολιά, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-1.

Εκτός από τους τρεις βαθμούς της νίκης, παρά το γεγονός ότι στην αρχή βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Αχαιός κρατά και την εξαιρετική εμφάνιση του τερματοφύλακα του Μπαρδάκη, ο οποίος ύστερα από τις αποκρούσεις που πραγματοποίησε συνέβαλε σημαντικά στην τελική νίκη της ομάδας του. Άλλωστε, η Δόξα απείλησε σε μερικές περιπτώσεις, αλλά ο Μπαρδάκης «κατέβασε τα ρολά».

ΑΧΑΙΟΣ ΣΑΡΑΒΑΛΙΟΥ: Μπαρδάκης, Σωτηρόπουλος Α., Ξυπολιάς, Μπάλλας, Μακρυπόδης, Σωτηρόπουλος Κ. (56’ Διαμαντόπουλος), Τσελεπής Σ. (56’ Κοντογεωργόπουλος), Αντωνόπουλος, Μιχαλιτσιάνος, Νικολόπουλος (80’ Κωνσταντακόπουλος), Τσελεπή Ν.
ΔΟΞΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ: Βέρρας, Τοσκάι, Γεωργικόπουλος (80’ Γραμματσούλιας), Γιαννόπουλος, Μπράτης (85’ Μαργαλλιάς), Σπηλιωτόπουλος, Μάνης, Οικονομόπουλος, Φραντζής, Σιδέρης, Σπανός (37’ Μαρκόπουλος).

ΔΑΒΟΥΡΛΗΣ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ 1-0

Στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στον Δαβουρλή και τον Φωστήρα Οβρυάς, για την 5η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας, τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε ο γηπεδούχος Δαβουρλής. Ειδικότερα, παρουσιάζοντας ένα καλύτερο πρόσωπο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Δαβουρλής κατόρθωσε να κερδίσει πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 85ο λεπτό, ύστερα από εύστοχο σουτ του Σάββα.
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Δαβουρλή στο πρωτάθλημα. Μέχρι πρότινος «βολευόταν» με ισοπαλίες και γι’ αυτό το λόγο βρισκόταν στις τελευταίες και επικίνδυνες για υποβιβασμό θέσεις της βαθμολογίας. Κάτι σαν ουραγός ήταν και ο Φωστήρας, με το Δαβουρλή να προσπερνάει τους «κιτρινόμαυρους» και στην ουρά της βαθμολογίας να επικρατεί, πλέον, ένας σχετικός χαμός!

ΔΑΒΟΥΡΛΗΣ: Παπαγιαβής, Λαζαρίδης, Κουλούρης, Αθανασίου (46’ Σάββας), Δημητρίου Α., Δημητρίου Δ., Χόρτης, Οικονομόπουλος (75’ Λίβανος), Σπύρος(30’ Γεράνιος), Μπερτσιάς, Κατσαΐτης.
ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΟΒΡΥΑΣ: Κουτσαντώνης Α., Αλεποχωρίτης (35’ Βαλσαμής), Νίκκας, Πανούσης, Τεντόπουλος, Χαρίτος, Μπουρδάκης, Ντούπι, Κακκαφώνης, Μπούσιος, Ξυπολιάς (75’ Κουτσαντώνης Π.).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΑΙΑΣ - ΡΩΜΑΝΟΣ 6-0

Ένα ευχάριστο απόγευμα πέρασε η Αναγέννηση / Αίας, η οποία φιλοδώρησε με έξι τέρματα την ομάδα του Ρωμανού, που είναι όπως φαίνεται το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό. Το παιχνίδι άρχισε με διαφορετική εικόνα από ό,τι εξελίχθηκε τελικά, καθώς ο Ρωμανός μέχρι το πρώτο δεκαπεντάλεπτο ήταν πολύ επικίνδυνος, χάνοντας μάλιστα και δύο κλασικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.

Από τη στιγμή όμως που η Αναγέννηση/Αίας προηγήθηκε στο 16’ με τον Τρίτσα, ο Ρωμανός καταποντίστηκε. Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και έκανε πάρτι στην άμυνα τον φιλοξενούμενων…Στο 24’ ο Τσέντζος άνοιξε και αυτός λογαριασμό, διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα του. Το 3-0 έγινε στο 32’ με τον ίδιο παίκτη.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Αυτή τη φορά σκόρερ για την ομάδα της Αιγιαλείας ήταν ο Αθανασόπουλος, με σουτ στο 48’. Δύο λεπτά αργότερα ο Τσέντζος με βολέ έξω από την περιοχή έκανε χατ τρικ και έγραψε το 5-0. Το τελικό 6-0 έγινε από τον Μαυρόπουλο στο 88’.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΑΙΑΣ: Γκιζάς, Δορλής, Ραμπαβίλας, Βαγενάς, Σπανός (60’ Δορλής Γ.), Μαυρόπουλος, Αγγελόπουλος (65’ Καρβούνης), Τρίτσας, Κατσαρέλιας, Τσέντζος (65’ Κατριμπούζας).
ΡΩΜΑΝΟΣ: Λάγιος, Φραγκούλιας Γ. (46’ Φραγκούλιας Α.), Ντουράκου, Τογιόπουλος, Χρηστολάρης, Σπύρου (75’ Μανιάτης), Σουγλέρης, Νιάχος Χ.,Νιάχος Ζ., Λυμπέρης, Κοτικιάν (46’ Τζουραμάνης).