Δίκαιο αποτέλεσμα

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 14 Οκτώβριος 2009

2305_jrg_400Μπορεί το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής να ήταν το Θύελλα - Τριταϊκός, αλλά και η αναμέτρηση του Δαβουρλή με τον Ίκαρο Λακκόπετρας επεφύλαξε πολλές συγκινήσεις. Το συγκεκριμένο ματς πραγματοποιήθηκε το απόγευμα τoυ Σαββάτου και αμφότερες οι ομάδες φρόντισαν να αφήσουν ικανοποιημένους όλους όσοι παραβρέθηκαν στο γήπεδο του Προαστείου.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και κανένα ίχνος σκοπιμότητας και από τα πρώτα λεπτά οι ποδοσφαιριστές προσπαθούσαν να πατήσουν στη μεγάλη περιοχή.
Ωστόσο, η ομάδα της Κάτω Αχαγιάς ήταν ελαφρώς ανώτερη και η τριάδα των Δ. Ιωάννου, Πετρόπουλου και Κ. Ιωάννου συνεργαζόταν με άψογο τρόπο. Η πρώτη φάση, όμως, προήλθε στο 19’ από τον Δαβουρλή και από φαουλ του Ν. Μπερτσιά, που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ο Ίκαρος έψαχνε το γκολ κυρίως από τα άκρα και στο 32’ από σέντρα του Δ. Ιωάννου, ο Κ. Ιωάννου έστειλε την μπάλα λίγο άουτ με δυνατό σουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Γιάννη Ζερδεβά διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή Καλύβα για πέναλτι που δεν δόθηκε, σε ανατροπή του Κ. Ιωάννου στη μεγάλη περιοχή, ενώ το πρώτο μέρος έκλεισε με κλασική ευκαιρία των φιλοξενούμενων, στην οποία ο Δ. Ιωάννου αστόχησε από πλεονεκτική θέση με άσχημο πλασέ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξίσου συναρπαστικό, αλλά μέχρι το 75’ υπήρχε μόνο μία ομάδα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Αυτή ήταν η Λακκόπετρα, που μπήκε φουριόζα και απείλησε στο 47’ με σουτ του Πετρόπουλου. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 63’ ο επερχόμενος Χόντζα «τρύπωσε» στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων και εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του Κουτούλα κέρδισε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Οι «κόκκινοι» πίεζαν ασφυκτικά και στο 73’ ο Παναγόπουλος σπατάλησε σε κενό τέρμα την ασταθή επέμβαση του γκολκίπερ Κοκότση.

Στο τελευταίο τέταρτο οι «κοκκινόμαυροι» του Νίκου Παπαλάμπρου αφυπνίστηκαν και άρχισαν να παίρνουν πρωτοβουλίες. Ο δραστήριος φορ Μπερτσιάς ανησύχησε την αντίπαλη άμυνα με σουτ στο 76’ και τρία λεπτά αργότερα νικήθηκε σε τετ α τετ από τον πορτιέρο Γεωργακόπουλο, έπειτα από ολέθριο σφάλμα των αμυντικών. Στο 83’ άναψαν τα αίματα, χάρη σε δυνατό μαρκάρισμα του Α. Σέρμπου στον Αθανασίου. Ο Αθανασίου τραυματίστηκε και οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να αγωνιστούν με παίκτη λιγότερο, καθώς είχαν κλείσει τις αλλαγές τους. Ωστόσο, το γεγονός αυτό δεν άλλαξε τις ισορροπίες και οι ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.

ΔΑΒΟΥΡΛΗΣ Κ’92:
Κοκότσης, Λαζαρίδης, Αθανασίου, Δ. Δημητρίου, Μπαράκος, Α. Δημητρίου ( 45’ Γεράνιος ),Οικονομόπουλος ( 68’ Κουλούρης ), Πολυχρόνης, Χόρτης ( 75’ Καραβότας ), Ν.Μπερτσιάς, Κατσαϊτης.
ΙΚΑΡΟΣ ΛΑΚ.: Γεωργακόπουλος, Κουτούλας, Ν.Ιωάννου,  Γ.Σέρμπος  ( 45’ Χόντζα ), Μπεκίρης ( 85’ Α.Κωνσταντινόπουλος -), Α.Σέρμπος, Φωτόπουλος,  Παναγόπουλος, Δ.Ιωάννου, Πετρόπουλος  ( 60’ Κόλλιας) Κ.Ιωάννου.

AKΡΑΤΑ – ΝΙΚΗ 2-2

Ακράτα και Νίκη Προαστείου αναδείχθηκαν ισόπαλες με τελικό σκορ 2-2, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας. Πιο συγκεκριμένα, σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι γηπεδούχοι καταλογίζουν πολλά παράπονα στη διαιτησία, κυρίως για την αποβολή του Λάππα με 2η κίτρινη κάρτα για χέρι στο 40’, η Ακράτα είχε προλάβει να προηγηθεί στο 30ό λεπτό ύστερα από εύστοχο σουτ του Τριανταφύλλου. Αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη δυνατότητα να διπλασιάσει τα τέρματά της στο πρώτο ημίχρονο, παρέμεινε στο 1-0.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Τσάμπρα στο 50’ και έπειτα κατάφεραν να προηγηθούν στο 65ο λεπτό με γκολ του Μπαλάση. Η Ακράτα στο τέλος πήρε τον ένα βαθμό της ισοπαλίας, όταν ο Τριανταφύλλου βρήκε ξανά στόχο σε πέναλτι, που εκτέλεσε στο 90ό λεπτό της αναμέτρησης.

ΑΚΡΑΤΑ: Μούζος, Νικολακόπουλος (65’ Νάρντι), Μεντής, Ζαφειρόπουλος, Ζίζηλας, Σταματόπουλος, Τριανταφύλλου, Ανωγιάτης (35’ Γεωργακόπουλος), Λάππας, Μητρόπουλος Μ. (65’ Μητρόπουλος Β.), Κανελλόπουλος.
ΝΙΚΗ ΠΡΟΑΣΤΙΟΥ: Καραγεωργόπουλος, Κουργιαλής (77’ Σούφρας), Καμινιώτης, Τσαγκρώνης, Ασκούνης, Λάιος, Φλωράτος (70’ Ορφανίδης), Τσάμπρας, Κοτσής (70’ Μπάκας),Μπαλάσης, Δάσκος.

| More

Πρόσφατα ανά κατηγορία

andriopoulos kefalonia-booking.gr

Σύνδεση Χρήστη

Δημοσκοπήσεις

Επιθυμείτε την συγχώνευση Αστέρα Τρίπολης με την Παναχαίκή?