Σταμάτησε στα πέντε…

Αξιολόγηση χρηστών: OFFOFFOFFOFFOFF / 0
Φτωχό Αριστο
Πέμπτη, 29 Οκτώβριος 2009

2200_400Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το υποτιθέμενο ντέρμπι της αγωνιστικής η Αστραπή, η οποία στο γήπεδο «Αν. Κάνιστρας» συνέτριψε 5-1 τη Νίκη Προαστίου. Το πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού ήταν πολύ κακό, με τις δύο ομάδες να δείχνουν επιφυλακτικές και να προσέχουν τα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν κενοί διάδρομοι στις αντίπαλες άμυνες. Αυτά που κυριάρχησαν ήταν τα πολλά λάθη και οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.

Η Νίκη έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 2’ με τον Κυριακόπουλο, όταν το σουτ που επιχείρησε αποσόβησαν οι αμυντικοί της Αστραπής πάνω στη γραμμή. Από εκεί και έπειτα δεν καταγράφηκε κάποια σημαντική ευκαιρία μέχρι το 30’, με την ομάδα του Ψαροφαΐου να έχει μια ανούσια υπεροχή. Στο 34’ οι «κοκκινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ με τον Κοτσή, έπειτα από λάθος στην άμυνα της Αστραπής. Αυτό το τέρμα αφύπνισε την ομάδα του Γιάννη Δρακοπαναγιωτάκη, η οποία έφτασε στην ισοφάριση στο 40’ με τον Βερβέρογλου που εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα της Νίκης και βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Καραγεωργόπουλο κάνοντας το 1-1.

Η ανατροπή του σκορ ήρθε δύο λεπτά αργότερα, με ένα γκολ για χάι λάιτ από τον Σαμπανεΐ, όταν σούταρε δυνατά από τα 30 μέτρα καρφώνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του τερματοφύλακα της Νίκης.
Στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε το σόου του Χριστόπουλου, αρχίζοντας στο 48’, όταν βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Καραγεωργόπουλο, τον τρίπλαρε άψογα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Φίλιππου Σχοινά πίεσε για να μειώσει το σκορ, χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Από την άλλη, η Αστραπή στο 66’ διεύρυνε το προβάδισμά της, και πάλι με τον Χριστόπουλο, με σουτ. Ο εφιάλτης για τους παίκτες της Νίκης ολοκληρώθηκε στο 75’, με τον Χριστόπουλο να ξαναχτυπάει για τρίτη φορά, έπειτα από υποδειγματική πάρε-βαλέ πάσα του Σαμπανεΐ, γράφοντας το τελικό 5-1.

ΑΣΤΡΑΠΗ ΨΑΡΟΦΑΙΟΥ: Παπαπαύλου, Στεργιούλας, Βερβέρογλου, Παναγιωτακόπουλος, Κορωνάκης, Χαρισιάδης (78’ Ασλανίδης), Σωτηρακόπουλος, Γιαννακόπουλος, Σαχίνη (77’ Καραμάνος), Σαμπανεΐ , Χριστόπουλος (86’ Παπακωσταντινόπουλος -)
ΝΙΚΗ ΠΡΟΑΣΤΙΟΥ: Καραγεωργόπουλος, Μοσχοβός (67’ Τσώνης) Λάιος, Ασκούνης, Καμηνιώτης, Κυριακόπουλος (58’ Μπάκκας ),Καϊμακάς , Τσαγκρώνης, Δερβίσης, Κοτσής  (46’ Δάσκος),  Μπαλάσης

ΙΚΑΡΟΣ ΛΑΚ. - ΤΡΙΤΑΙΙΚΟΣ 0-0

Σκόνταψε στην Λακκόπετρα, χάνοντας δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την άνοδο στην Δ’ Εθνική κατηγορία, η ομάδα του Τριταιικού η οποία έμεινε στη λευκή ισοπαλία με αντίπαλο τον Ίκαρο.
Ένα ημίχρονο ξόδεψε η ομάδα της Τριταίας, η οποία δεν έκανε καθόλου καλό πρώτο μέρος, με την απόδοσή της να κυμαίνεται σε κάκιστα επίπεδα, μην μπορώντας να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Ίκαρου, ο οποίος είχε διαβάσει το παιχνίδι του αντιπάλου.
Στην επανάληψη η εικόνα των φιλοξενούμενων άλλαξε αισθητά, μπαίνοντας πολύ δυνατά στο γήπεδο, πίεσαν ασφυκτικά τον αντίπαλο χάνοντας πολλές ευκαιρίες και παίζοντας μάλιστα κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο με ωραίες εναλλαγές της μπάλας. Μεγάλη ευκαιρία για να αποδράσει με το «τρίποντο» από τη Λακκόπετρα είχε ο Τριταιικός αν ο Παπαζαφείρης στο 91’ δεν «σημάδευε» το δοκάρι του Γεωργακόπουλου.

ΙΚΑΡΟΣ ΛΑΚ.:
Γεωργακόπουλος, Κούτουλας, Μπεκίρης, Χόντζα, Ιωάννου Ν, Σπυρόπουλος, Νικολόπουλος, Παναγόπουλος (64’ Πετρόπουλος), Ιωάννου Δ. (86’ Κόλλιας), Φωτόπουλος (56’ Κωσταντινόπουλος), Ιωάννου Κ.
ΤΡΙΤΑΙΙΚΟΣ: Αντωνόπουλος, Μιχαηλίδης, Βασιλείου, Νταλάπας, Ξυπολιάς, Μηλάτος, Γασπαρινάτος (85’ Δέδος), Αθανασόπουλος (80’ Λαγκαδινός), Σεϊτάι, Παπαζαφείρης, Μπαζάρογλου (60’ Στρέπι).

ΑΚΡΑΤΑ - ΙΚΑΡΟΣ Π. 2-1

Η Ακράτα υποδεχόμενη τον Ίκαρο Πετρωτού για την 5η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας συνέχισε νικηφόρα την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με σκορ 2-1. Ούσα καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, η ομάδα του Μάριου Καπετανάκη κατόρθωσε να προηγηθεί με τη συμπλήρωση των πρώτων 30 λεπτών στον αγώνα, ύστερα από εύστοχη κεφαλιά του Γεωργακόπουλου. Ο Ίκαρος αντέδρασε εγκαίρως, πετυχαίνοντας ένα τέρμα 10 λεπτά αργότερα. Ο Φράγκος ύστερα από μπαλιά του Αντωνόπουλου, περνώντας τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, οδηγώντας με αυτόν τον τρόπο τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.
Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Ακράτα έδειξε να έχει καλύτερα πατήματα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, γεγονός που την βοήθησε να πετύχει ακόμη ένα τέρμα, στο 65ο λεπτό, ύστερα από κοντινό πλασέ του Νικολακόπουλου. Τελικό σκορ, 2-1 υπέρ της Ακράτας, η οποία συνεχίζει κρατώντας το αήττητο στην Α’ Κατηγορία.

ΑΚΡΑΤΑ: Μούζος, Νικολακόπουλος, Νεντής, Ζαφειρόπουλος, Ζαππής, Ανωγιάτης, Τριανταφύλλου, Ταραννάς (65’ Νάρντι), Λάππας (88’ Τσούρας), Κανελλόπουλος, Γεωργακόπουλος (80’ Ζίζηλας).
ΙΚΑΡΟΣ ΠΕΤΡΩΤΟΥ: Τσεντούρος, Ασημακόπουλος (66’ Νάκκος), Κοντογεωργόπουλος, Κουτρόπουλος, Βαγγελάτος, Φωτακόπουλος, Χατίγια, Λάβδας, Γιαννακόπουλός (52’ Γκώρος) , Αντωνόπουλος (52’ Παπαδόπουλος), Φράγκος.