Αρχική arrow Σπόρ arrow ΠΥΓΜΑΧΙΑ: Τα αποτελέσματα της Β’ Ανδρών

ΠΥΓΜΑΧΙΑ: Τα αποτελέσματα της Β’ Ανδρών

Αξιολόγηση χρηστών: ONONONOFFOFF / 3
Φτωχό Αριστο
Τετάρτη, 21 Οκτώβριος 2009

Με τη συμμετοχή 200 αθλητών ξεκίνησε χθες στην Άρτα το πρωτάθλημα Ανδρών Β’ Κατηγορίας Νοτίου Ομίλου στην πυγμαχία. Μάλιστα, το παρών δίνουν και αρκετοί Πατρινοί αθλητές, από τα σωματεία της ΠΥΓΜΗ, της ΕΑΠ, της ΠΓΕ και του ΠΑΟΠ.

Χαρακτηριστικό είναι ότι κατά την πρώτη ημέρα των αγώνων πραγματοποιήθηκαν συνολικά 72 αγώνες, αριθμός-ρεκόρ, μέσα σε μία ημέρα, ενώ το Σάββατο πραγματοποιήθηκαν 50.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: 75κ. Βαρβαρέσος (ΠΥΓΜΗ) κέρδισε με διακοπή στον α’ γύρο, βγάζοντας νοκ-άουτ τον αντίπαλο του, σε μόλις 10 δευτερόλεπτα., 75κ. Στρέκλας (ΠΥΓΜΗ) ηττήθηκε, 81κ. Στούκας (ΠΥΓΜΗ) ηττήθηκε λόγω τραυματισμού στον καρπό, 81κ. Γαρώνης (ΕΑΠ) ηττήθηκε με διακοπή στον α’ γύρο, 81κ. Λαζανάς (ΠΑΟΠ) κέρδισε και προκρίθηκε στα προημιτελικά, ωστόσο η αποστολή της πατρινής ομάδας επέστρεψε χθες από την Άρτα, 91κ. Σιωντόρος (ΠΥΓΜΗ) κέρδισε με διακοπή στον α’ γύρο κατά την πρώτη ημέρα των αγώνων, αλλά στη συνέχεια ηττήθηκε και αποκλείστηκε από τη συνέχεια, 91κ. Αλεξόπουλος (ΠΥΓΜΗ) ηττήθηκε από τον Πατρινό αθλητή Βέρρα του (ΠΑΟΠ), σε ένα αμφίρροπο ματς, με την αναμέτρηση να πηγαίνει σημείο σημείο, ενώ αξίζει να σημειώσουμε ότι οι δύο πυγμάχοι τυγχάνει να είναι και πρώτα ξαδέρφια, 91κ. Στεφανίδης (ΠΑΟΠ) ηττήθηκε, 91κ. Σταματόπουλος (ΠΓΕ) ηττήθηκε, 81κ. Γιαννακόπουλος (ΠΑΟΠ) έχασε, 91κ. Βέρρας (ΠΑΟΠ) ηττήθηκε τη 2η ημέρα, 91κ. Στεφανίδης (ΕΑΠ) κέρδισε και συνεχίζει στα προημιτελικά της κατηγορίας του.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι τελικά δεν κατέβηκε να αγωνιστεί ο Νίκος Γασπαρινάτος της ΠΓΕ στην κατηγορία των 57κ., κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η πατρινή ομάδα να εκπροσωπηθεί μόλις με έναν αθλητή στους αγώνες. Τέλος να αναφέρουμε, ότι οι πρώτοι δύο πυγμάχοι κάθε κατηγορίας παίρνουν το εισιτήριο για την Α’ Ανδρών, που θα διεξαχθεί πιθανότατα αρχές Δεκεμβρίου.